Stolní lampa do pracovny – jak ji vybrat?

Výběr vhodného osvětlení do pracovny neberte na lehkou váhu. V případě stolní lampy na pracovní stůl to platí dvojnásob. Osvětlení pracovního nebo psacího stolu pro školáky je velmi důležité. Při nesprávném výběru si budete zbytečně namáhat oči a ničit zrak. Zvolte si proto stolní lampu, která vyhovuje vašim potřebám.

Lampa pevná nebo s kloubem

Stolní lampa může být pevná, ale nemůžete pak u ní přizpůsobit nasměrování světla. Na pracovní stůl se proto více hodí lampy s kloubem nebo takzvaným husím krkem, které se dají pohodlně nastavit dle potřeby. Pokud lampa slouží jen jako doplňkové osvětlení a u stolu pracujete jen chvilku na počítači, postačí vám i pevná lampa, která současně může plnit i dekorativní funkci.

Nastavte si dopad světla

Na čtení a práci s tištěnými dokumenty potřebujete nastavitelné osvětlení. Směřování světla se dá pak během dne měnit podle potřeby a světelných podmínek. Na to se hodí stolní lampa s neprůhledným, nejlépe kovovým stínidlem, přes které se nerozptyluje světlo do okolního prostoru.
stolní lampa

Pozor osvětlení monitoru

Monitor počítače nemá být po setmění jediným zdrojem světla v místnosti, a i proto je třeba mít na psacím stole lampu. Ta musí být umístěna tak, aby se světlo neodráželo od monitoru. U notebooků lze využít USB lampičky s LED osvětlením, které mají ohybný krk, takže si lze posvítit i na pracovní stůl. 

Umístnění stolní lampy

Umístnění lampy na pracovním stole se odvíjí i od umístnění oken a dalších světelných zdrojů v místnosti. Abyste si na práci nestínili vlastním tělem, pravákům by měla svítit lampa z levé strany a levákům zase z pravé. Všímejte si i podstavy lampy, aby vám nezabírala moc místa na stole. Na malý stůl se hodí lampa, která se dá snadno uchytit na okraj stolu. 

Barva osvětlení

Důležitý je i výběr žárovky. Do pracovny nebo kanceláře je vhodnější bílé a studené světlo, které podporuje koncentraci a bdělost. Studené světlo tolik nenamáhá oči. Teplejší barvu využijete spíše k odpočinku, kdy vám navodí uvolněnou atmosféru. U lampičky na noční stolek do dětského pokoje nebo ložnice vám pohodu před spaním navodí teplejší světlo, ale pokud si rádi před spaním čtete, budete rychleji unavení. 

Intenzita osvětlení

Barevné spektrum pro lampu na pracovním stole se udává v rozmezí 2700 K až 4000 K, přičemž je právě 4000 K studené světlo. Intenzita osvětlení se doporučuje minimálně v hodnotě 300 lx. Na pracovním či psacím stole navíc oceníte i použití žárovek umožňující stmívání a změnu intenzity světla.

Design, který ladí s interiérem

I design lampy je velmi důležitý. Neměli byste ho ale upřednostňovat před praktickou stránkou. Dnes je naštěstí obrovské možnosti výběru a kvalitní stolní lampa může mít kromě parametrů i atraktivní vzhled. Každá místnost vypadá lépe, pokud jsou lampy v podobném stylu a designu jako stropní světla a nástěnná svítidla. Můžete si klidně zvolit lampy v moderním, minimalistickém, rustikálním nebo retro stylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *