Jak odstranit starou klihovou barvu?

Odstraňování staré klihové nebo disperzní barvy není až tak složité, když víte, jak na to. Přesto se zde můžete dopustit řady zbytečných chyb.

Pokud je na omítce málo vrstev, odstraňování slabší vrstvy je kupodivu daleko náročnější. Nátěr nemusí být dostatečně zvětralý a bude špatně vsakovat vodu. Nátěr slabší vrstvy odstraňte jen, pokud budete chtít dělat nový štuk, stěrkovat nebo tapetovat. Je-li na omítce mnoho vrstev a místy se už také starý nátěr odlupuje, je nutno tuto omítku oškrábat.

Příprava

Nábytek dejte doprostřed místnosti a zakryjte fólií nebo jej vystěhujte. Potom zakryjte podlahu lepenkou. Oblepte podlahu po obvodu. Pak na podlahu naneste ještě jednu vrstvu silnějšího igelitu, kterou nespojujte s první, aby se dala později dobře odstranit. Na to pak dejte papírové kartony nebo starou látku, jako povlečení či prostěradla. Naškrábaná malba nesmí padat na igelit, protože vám na něm vznikne bláto a pak budete čvachtat. Podlaha bude kluzká a špatně se uklízí. Na kartonovém papíru a látce oškrábaná malba rychle uschne. Úklid potom není tak náročný. U oken a dveří stačí zakrýt skla. Rámy snadno setřete.

Jak namočit omítku

Starou omítku dokonale namočte. Celá vrstva starého nátěru musí být zcela nasáklá vodou a to trvá. Začněte omítku škrábat až po namočení, jinak na omítku budete muset tlačit a poškodíte štuk. Budete v něm dělat rýhy a kusy z něj budou přímo odpadávat. K namáčení omítky je dobrý velký fasádní malířský váleček osazený v prodlužovacím teleskopickém nástavci. Váleček namočte v horké vodě a kutálejte ho po stěně zdola nahoru, aby z něj nestříkala voda. Sušším válečkem namáčejte strop. Na mokrý váleček moc netlačte. Namáčejte 15 minut a namočte čtvrtku místnosti, vždy část stropu a přilehlé stěny. Při namáčení i škrábaní neotvírejte okno.

Jak oškrabat omítku

Nátěr seškrábejte malířskou patentní škrabkou, držte ji pod malým úhlem vůči stěně, ať neponičíte štuk. Začněte stropem a přejděte na stěny. Zakulacené rohy mezi stropem a stěnou vyžadují držet škrabku pod pravým úhlem a nátěr strhávejte, vymývejte vodou nebo jej vydrhněte tvrdým kartáčem. Snažte se oškrábat veškerou starou malbu, případně si omítku znovu namočte. Škrabka se vám bude postupně zkracovat, mějte další v záloze. Nakonec omítku rozmyjte krátkou kulatou štětkou nebo hrubým zednickým filcem namočeným v horké vodě. Vodu je třeba měnit. Pak bude omítka hladká a čistá. Po oškrábání místnosti nechte nátěr zaschnout a pak teprve uklízejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *