Jak na prořezávání stromů

Omlazení a prosvětlení stromů má velký vliv na kvalitu úrody. Právě proto je třeba stromy pravidelně prořezávat.

Nejlepší, co pro stromy můžete udělat, je prořezat je. U mladších stromů zformujete korunu, staré stromy tím zase omladíme a podpoříme plodnost. Ideální čas pro prořezávání je únor až březen, kdy nehrozí tuhé mrazy a začíná se mírně oteplovat. Navíc ještě ve stromech tolik neproudí míza a spí. Prořezávání stromů pozitivně ovlivňuje nejen zdraví stromů a kvalitu úrody po následující rok, ale strom také navíc získá dostatek světla. Budeme se tak moci těšit i z kvalitnější podzimní sklizně.

Prosvětlení stromu

Prosvětlení stromu má blahodárné účinky. Zamezí vzniku mechů a chorob, především těch houbových, které mohou stromy poškodit. Je třeba si dát pozor na přesný postup prořezu. U jednotlivých stromů se dost liší a vždy je dobré si ještě před samotným řezem vyhledat informace o prořezu konkrétního druhu například na internetu nebo v knize.

Tip: Co dělat v zahradě na jaře? Připravte svou zahradu na příchod jara.

Jak prořezávat stromy

Budete potřebovat kvalitní nástroje. Na drobné větvičky vám stačí ostré zahradnické nůžky, na ty tlustší ostrá pilka. Pokud pěstujete ovocné stromy, prořezávání je prospěšné zejména v prvních letech jejich růstu. Podpoříme jejich zakořenění a růst koruny. Jde o takzvaný výchovný řez, který se dělá po dobu 2 až 6 let. Záleží na konkrétní odrůdě a druhu stromu. Základním účelem je vytvořit vzdušnou a pevnou korunu.

Kde začít

Nejprve se věnujte řezu těch odrůd, které jsou nejodolnější vůči mrazu. Zvýšenou pozornost věnujte nemocným, křižujícím se a zastíněným větvím. Nikdy se nepokoušejte omladit celý strom najednou. Udržujte stálý poměr mezi hlavními větvemi a vedlejším obrostem. Hlavní větve nesmí být pod sebou, ale musí rovnoměrně vyplnit celý objem koruny. Pro optimální plodnost mají růst větve vodorovně. Ideální řez je asi 2 mm nad patou výhonku. Vyšší řez vytvoří zasychající pahýly, které brzdí proces hojení stromu.

Provádění řezu

Ustřihněte všechny také nové větvička rostoucí kolmo k zemi nahoru. Zbavte se mladých větviček mířících přímo do středu koruny. Zastřihnutím větví mířících ven dáte koruně stromu požadovaný tvar. Po procesu řezání ukliďte ořezané větve ať nelákají zvěř. Můžete z nich udělat štěpku do kompostu nebo mulčování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *