Komody a jejich praktické využití v domácnosti

Komody jsou stále oblíbenější a díky množství velikostí, dekorů, materiálů a stylů je jich na trhu velká spousta. Jak vybírat komodu? Je třeba vybírat podle designu, praktického i funkčního hlediska. Podívejme se, jak na to.  

V první řadě záleží na tom, kde bude komoda stát. V obývacím pokoji mohou být komody s prosklenými dvířky, do ložnice či dětského pokoje zase volíme dostatečné množství zásuvek a úložného prostoru. Do předsíně a chodby je třeba vybírat komodu s ohledem na její hloubku.

Dřevěné komody

Pokud je váš interiér laděný do přírodních tónů, sáhněte po komodě z masivu. Komody dřevěné bývají z měkkých typů dřev, jako je smrk či borovice, nebo třeba z odolnějšího buku či dubu. Dřevo je přírodní materiál a postupem času pracuje. Počítejte s lehkým tmavnutím, zvýrazněním kresby dřeva, ale i s náročnější na údržbu. Při správné péči vám ale vydrží mnoho let. Komody ze dřeva jsou velmi praktické a skladné.

Dřevěné komody

Komody z lamina

Komody z lamina nabízejí mnoho barevných a dekorových variant, snadnou údržbu a cenovou dostupnost. LTD jsou laminované dřevotřískové desky spojené lepidly nebo pryskyřicemi se spodní a horní laminovanou plochou, která se zalisuje. Mají různé barvy či imitaci textury dřeva a různou tloušťku. Hrany jsou olepeny melaminovými nažehlovacími páskami, nebo mají plastové narážecí hrany – ABS, které jsou trvanlivější. Přírodnější MDF desky se nevyrábí pomocí lepidla, ale lisují se vysokým tlakem, mají kompaktnější strukturu a používají se hlavně na dvířka, čela a ozdobné lišty. Na desku se za tepla nalisuje PVC folie, nebo se povrch lakuje. Mohou být v matu či lesku.

komoda

Zaměřeno na design a pojezdy

Dalším kritériem, který je třeba sledovat, jsou pojezdy zásuvek. Kovové kuličkové pojezdy zaručí bezproblémové dlouhodobé používání zásuvek. Praktické jsou zásuvky s tichým dojezdem nebo doplněné plno-výsuvem. Komodu je také třeba sladit s nábytkem, který již máte v dané místnosti. Můžete se zaměřit i na úchytky. Nejprodávanější je přírodní vzhled, ale i styl retro a vintage. Zvolit lze komody šuplíkové, komody s dvířky nebo kombinované komody. Záleží na tom, co nejlépe využijte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *