Vánoční stromek v květináči, co musíte udělat, aby přežil

Pokud už nechcete umělý vánoční stromek ani řezaný vánoční stromek, skvělým řešením pro vás může být vánoční stromek v květináči. Podívejme se, jak jej uchovat, aby v místnosti netrpěl.

Stromek v květináči nám dobře poslouží přes období Vánoc jako dekorace a pak jej na jaře můžeme zasadit do země. Rozšíříme tak výsadbu stromů na zahradě. Můžeme ho také nechat přes rok v květináči a dalším rokem jej lze použít znovu na Vánoce. Aby nám vánoční stromek v květináči dělal radost a pěkně ozdobil nastrojený naše Vánoce a následně jsme jej zase mohli použít i na terase, musíme dodržet pár zásad.

Na co si dát pozor u stromku v květináči

Důležitá je kvalita stromku v květináči, teplotu v místnosti a důsledná aklimatizace. Pokud zvolíme kvalitní stromek a budeme o stromek řádně pečovat, vydrží nám pro toto použití i několik let, nebo ho můžeme pak zasadit v zahradě. Proto kupujte pouze stromek, který je velmi dobře zapěstovaný a je zdravý.

Stromky v kontejneru

Stromky zasazené do kontejneru těsně před Vánoci nám možná přes svátky vydrží, ale nejsou vhodné pro další použití. Vybírejte stromek, který je řádně prokořeněný, nejlépe už z jarní výsadby. V zahradnictví nebo okrasné školce vám s výběrem pomohou. Větve musí být pružné, jehličí musí mít zdravou barvu a nesmí žloutnout. Jehličí nesmí opadávat při zatřesení.

Jak o stromek v květináči pečovat doma

Důležitá je aklimatizace stromku a vhodné teploty. Než stromek v květináči přesuneme do místnosti, kde bude během Vánoc, je třeba jej nejdříve aklimatizovat. Stromek umístíme nejdříve na týden až dva týdny do nevytápěné místnosti. Po přesunu je důležitá také pravidelná zálivka. Stromek nestavte k topení. V teple vydrží stromek v nádobě asi 14 dní a nesmí nám začít rašit.

Než dáme stromek zase ven

S aklimatizací je třeba začít i po Vánocích. Stromek nedávejte hned na mráz. Přemístěte ho na týden až dva do nevytápěné místnosti. Pak jej lze dát na balkón či terasu. Použijte nádobu, která dokáže vhodně ochránit kořenový bal před mrazem, nebo stromek dejte na chráněné místo v zahradě.

Zdroj: ofdesign.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *