Buxus – Zimostráz – jak pěstovat vždy zelený keř

Buxus, zimostráz nebo také krušpánek se latinsky nazývá ​Buxus sempervirens​. Je to stálezelený keř, který ani v zimním období neztrácí na své kráse. Dá se také celoročně stříhat. Používá se do živých plotů a na tvarované dekorace.

Buxus a historie

Buxus je starý asi 5 miliónů let​. Přirozeně se vyskytuje od Evropy až po střední Afriku, má kompaktní růst, hodí se k tvarování a na živý plot. Dobře kryje i bambus. Dorůstá do ​výšky 3 m​, existují však i nižší kultivary. Listy jsou lesklé, tmavozelené, někdy barevně panašované, vejčité, uprostřed prohnuté. Kvete na jaře ​ robnými samčími i samičími květy. ​Všechny části rostliny jsou jedovaté pro lidi i domácí zvířata. Dřevo se využívá na výrobu klarinetů, patří k nejtvrdším dřevům v Evropě.

Jak pěstovat zimostráz

Daří se mu na slunci i ve stínu. Hůře snáší celodenní přímé a intenzivní slunce, které může způsobit žloutnutí a opadání listů. Půdu vyžaduje humózní, jílovitou a lehce zásaditou6,5 až 7,5 ph​. Není náročný na zálivku, ale ​nesnese dlouhé sucho​. Má střední nároky na živiny. Pravidelné hnojení 1x za 14 dní je vhodné provádět ​na jaře pomocí vyváženého hnojivem ​s postupným uvolňováním. Půdu můžete v písčité půdě vylepšit zapracováním uleželého kompostu. Stříhat a tvarovat lze celoročně.

Zazimování buxusu v nádobě

Buxus patří mezi původní dřeviny, není třebä chránit proti mrazu, zazimování je nutné jen u rostlin pěstovaných ​v nádobách​. Na podzim je přeneste do chladné místnosti a během zimy ​doplňujte mírně zálivku​. Pro venkovní zazimování rostlin vyhloubíme jámu, do které uložíme květináč a zahrneme zeminou.

Množení buxusů řízkováním

Množení řízky provádíme ​v červnu​, kdy je většina letorostů dostatečně zdřevnatělá. I když nezdřevnatělé části keřů tvoří kořeny rychleji, je u nich větší riziko houbové infekce. Řez vedeme nahoře i dole tak, aby řízek končil pupenem a nad ním bylo maximálně 1 až 5 mm výhonu a odstraníme spodní listy. Před zasazením do zeminy podpoříme kořenění pomocí stimulátoru. Po výsadbě řízky opatrně zalijeme, zakryjeme průhlednou fólií a pravidelně větráme proti vzniku houbových chorob.

Škůdci

Housenky – Zavíječ zimostrázový

Housenky velké 0,5 až 1 cm motýlka Zavíječe zimostrázového – ​Cydalima perspectalis, poškozují výhradně buxusy. Housenky se objevují ​ve vrcholcích rostlin​, nejraději mají listy a mladé výhonky. Zvolte postřik, například přípravek Lepinox​.

Mera zimostrázová

Mladé listy jsou zažloutlé a kroutí se vzhůru. Jsou vidět plstnaté výměšky a lepkavá medovice, které způsobují nazelenalé larvy Mery zimostrázové – Psylla buxi, podobné mšicím. ​Postižené části odstraňte a volte postřik minerálním olejem.

Svilušky

Na listech se objevují ​světlé skvrnky​, listy mění barvu do šedarezava a zasychají. Na špičkách výhonů je ​pavučinka​. ​Sviluškám vyhovuje sucho a teplo. Vzduch zvlhčujte a zalévejte i na listy. Přirozeným nepřítelem je ​roztoč Phytoseilus persimilis, prostředky na bázi síry a minerálních olejů i na spodní strany listů.

Mšice

Listy jsou zakroucené, mladé výhony a květy pokryté lepkavou látkou a černí​, což je houbová choroba, která způsobuje opadávání listů. Rostliny vadnou a usychají. Pomáhají slunéčka sedmitečná, omytí silným proudem vody nebo postřiky.

Vlnovníci

Na listechse objevují různobarevné a různotvaré vychlípeniny, známé jako hálky. Vlnovníci vysávají pletivo. Při napadení není nutný zásah, nepoškozují rostlinu trvale.

Choroby

Odumírání výhonů

Na listech jsou hnědá místa, na výhonech tmavé pruhy, listy opadávají a výhony odumírají. Při vysoké vzdušné vlhkosti se na spodní straně listů objevují povlaky​ ​hub​ Cylindrocladium buxicola nebo ​Volutella buxi​. Keř prostříhejtea nekropte listy.

Rez

Na listech jsou rezavé výstupky, ložiska spór rzi. Postupně tmavnou a uvolňují spóry, dochází k odumírání a opadávání. Odstraňte napadené části rostlin a zlikvidujte. Udržujte suché mikroklima a omezte hnojení dusíkatým hnojivem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *