Jak vyčistit spáry v koupelně?

Aby vaše koupelna zářila čistotou, je třeba se zaměřit i na zašlé spáry mezi dlaždičkami a obklady. Podívejme se na to, co je třeba udělat, když potřebujete účinně vyčistit a vybělit spáry v koupelně.

Zatočte s prachem a mastnotou

Než přejdete k samotnému čištění zašlých spár, nejprve z dlažby a obkladů odstraňte veškerý prach a mastnotu. Setřete je švédskou utěrkou a octovou vodou. To doporučujeme i při čištění sprchy a vany.

Čistěte spár jedlou sodou

Zkuste odstranit špínu pomocí jedlé sody. Stačí smíchat 1/2 šálku jedlé sody, 1/3 šálku citronové šťávy a 1/4 šálku octa. Nalijte do kbelíku 7 šálků horké vody a přidejte smíchané přísady. Otevřete okna a dveře, vezměte si rukavice a roztok na spáry nanášejte houbičkou, hadříkem nebo rozprašovačem. Pak ho nechte 30 minut působit. Na čištění spár použijte starý zubní kartáček.

koupelna

Čištění spár pastou z octa a sody

Ocet odstraní vodní kámen a jedlá soda navrátí spárám zářivou čistotu. Vytvořte z obou surovin pastu a naneste ji na spáry. Nechte ji opět 30 minut působit a opět se pusťte do drhnutí starým zubním kartáčkem. Nepoužívejte na spáry na bázi spárovací hmoty s vápnem.

Čištění spár bělidlem na prádlo

Pokud potřebujete znovu vybělit bílé spáry, na jejich důkladné vyčištění a navrácení bělosti použijte bělidlo na prádlo. Směs vytvoříte smícháním 1/4 šálku bělidla, které doplníte jedlou sodou a troškou vody. Pastu naneste na spáry, nechte 30 minut působit a pak můžete opět začít drhnout starým zubním kartáčkem.

Čištění spár jádrovým mýdlem

Na starý zubní kartáček naneste jádrové mýdlo, které spáry hezky odmastí a odstraní špínu, spáry pořádně vydrhněte a vlhkým hadrem nakonec setřete špinavou pěnu.

Čištění spár amoniakem

Vezměte 2 lžíce čpavku a dejte je do 2 litrů vody. Směs nalijte do rozprašovače a nastříkejte ji na všechny znečistěné spáry. Nechte působit a pak povrch omyjte.

Čištění spár parním čističem bez chemie

Hygienické čistoty ve spárách lze dosáhnout i s použitím obyčejné vody. Parní čistič funguje na principu horké vodní páry aplikované pod velkým tlakem. Díky tomu odstraníte nečistoty a plíseň a zároveň spáry dezinfikujete. Čištění horkou vodní párou je zdravotně nezávadné a současně vysoce efektivní. S parním čističem hravě zvládnete i vánoční úklid.

Impregnace spár parafínovou svíčkou proti špíně i plísni

Čistě bílé nebo jinak barevné čisté spáry v koupelně pomůže udržet parafínová svíčka. Tupým koncem svíčky postupně přejíždějte po spárách mezi kachličkami tak, aby se vosk dostal do všech spár. Vosk spáry naimpregnuje a voda po něm vždy sklouzne hned pryč. Spáry zůstanou po dlouhou dobu čisté. Postup jednou za čas zopakujte. Spáry mezi kachličkami, obklady a dlažbou vám nebudou plesnivět. Právě plísně způsobují velké nebezpečí pro zdraví v koupelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *