Nevíte, jak založit trávník? Poradíme vám, jak na to.

Krásný trávník je snem mnoha z nás. Hebký, zelený a bez plevele. Nejlepší cestou je založení nového trávníku, je to snazší cesta, než zbavoval plevele pampeliškovou louku.

Pro výsev travních semen jsou vhodné 2 termíny. Na počátku dubna do poloviny května nebo od poloviny srpna do poloviny září. Lépe je s výsevem počkat na podzim. V této době už tolik neklíčí plevel a přes léto ptáci tolik nepotřebují vyzobávat semínka. Musíme začít přípravou půdy.

Úprava zeminy

Nejprve je třeba vybrat kameny a pak pozemek přeryjeme. I když tráva koření mělce, je třeba převrátit zeminu do hloubky jednoho rýče, aby se provzdušnila a mohla přijímat živiny. je třeba ji i pro budoucí trávník prosít přes katr, což je velké síto.  Tím se do značné míry zbavíme i plevelů  nemusíme je vysbírávat podobně jako kameny. Proti plevelům nám pomohou herbicidy.

Tip: Zahrada ve svahu

Příprava půdy

Těžkou půdu promísíme s pískem a rašelinou. Písčitou zem obohatíme naopak kompostem s příměsí jílovité půdy. Pak před výsevem pohnojíme kompostem s vyšším obsahem rašeliny. Pokud je půda, kde bude trávníková plocha příliš zdevastovaná, například po stavbě, lze si u odborné firmy objednat vyvezení staré hlíny a následně i zajistit navážku nové prohnojené půdy. V poslední době se těší  oblibě také předpěstované travní koberce, které je možné po 3 týdnech od položení plně zatěžovat.

Před výsevem

Existuje řada ekologických herbicidů, které zničí plevel od stonku až ke kořeni, a neohrozí okolní zdroje pitné vody. Aplikují se formou postřiku a nechávají se působit přibližně 2 týdny. Pak odstraníme uhynulý plevel, půdu důkladně zalijeme a necháme asi týden odpočinout. Před výsevem je dobré vpravit do země granulované trávníkové hnojivo a pak ji důkladně zarovnat.

Výsev trávy

Nejvýhodnější je vysévat trávu ručně. Větší plochu rozdělte na metrové pruhy a podle jejich počtu si odměřte dávku osiva. Nejlépe 2x po sobě rozhoďte semena do kříže a ihned po skončení práce plochu lehce uválcujte dřevěným válcem nebo upěchujte prkny připevněnými na nohy. Následnou zálivku proveďte co nejvíce rozptýleným proudem, ať voda semena okamžitě nevymele. Při jarním výsevu vyklíčí semena za 2 až 3 týdny, na podzim asi za 10 dní. Pravidelně zalévejte. S kosením nové trávy můžeme, až doroste do výšky 8 až 10 cm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *