Jak správně větrat?

Nepodceňujte správné větrání a čerstvý vzduch. V nevětrané obývané místnosti stoupá koncentrace oxidu uhličitého – CO2, zvyšuje se únava i bolesti hlavy a snižuje schopnost soustředění. Větrat je třeba mnohem častěji, než si často myslíme.

Pozor na nesprávné větrání

Nesprávné větrání znamená větší náklady na energie. Pootevřené okno na ventilačku na dlouhou dobu a neztlumené topení poznáte na fakturách za energie. Na mikroventilacizimě zapomeňte. Pouze ochlazuje rám a ostění oken, kde kondenzuje voda a tvoří se plísně, ale prostor se nevyvětrá. Větrání oknem na ventilaci je vhodné, pokud je venku teplota stejná jako uvnitř a vyšší a současně netopíte. Dovnitř navíc vniká prach i hmyz. Při letních vedrech větrejte jen v noci.

Jak správně větrat

  • Větrejte minimálně 3x denně, nejlépe každé 2 až 3 hodiny. Pravidelné větrání je nutností. Už 2 osoby v běžné nevětrané místnosti vzduch vydýchají už za 1,5 hodiny.
  • Větrejte krátce, ale intenzivně. Otevřete všechna okna dokořán a vytvořte průvan třeba otevřenými dveřmi.
  • zimě stačí větrat jen 3 až 5 minut. Vzduch v místnosti se sice ochladí, ale stěny zůstanou teplé a čerstvý chladný vzduch se zase rychle prohřeje.
  • Větrejte dříve, než se dostaví pocit vydýchaného vzduchu, to už je pozdě.

Rychlé větrání ušetří energii

Při rychlém vyvětrání se sice vzduch ochladí, ale rychle se opět ohřeje od stále vyhřátých zdí. Prostor tedy nevymrzne. V zimě okno otevřete na 3 až 5 minut. Po otevření okna se objeví orosení skla z venkovní strany. Jakmile zmizí, je vyvětráno a okno opět můžete zavřít. Na jaře a na podzim, když je tepleji, větrejte 10 až 15 minut. Jak na horko? Při letních vedrech větrejte jen v noci, kdy je chladnější vzduch. Při nemoci vždy pravidelných intervalech vyvětrejte bacily.

Větrání a rosení vnitřního skla

Na rosení vnitřního skla má vliv konstrukce okna a vlhké vnitřní prostředí. Vlhkost v místnostech má být kolem 50 %, pokud je vyšší, vyvětrejte. Vyzkoušejte také další možnosti na to jak se zbavit vlhkosti v domě. Nejvyšší vlhkost je ráno v ložnici, kdy 1 osoba při spánku vydýchá a vypotí 0,5 až 1 litr, v koupelně po koupeli a sprše, v kuchyni při vaření a při sušení prádla. Proto vždy důkladně vyvětrejte. Dřevěná okna oproti plastovým částečně regulují vlhkost. Při vyšší vlhkosti ji pohlcují a při suchém vzduchu uvolňují. I stažené žaluzie brání proudění vzduchu a okna se více rosí.

Pozor na ventilačku a mikroventilaci

I když se otevřeným oknem na ventilaci vzduch částečně vymění, při teplotách pod 5 °C už tak nevětrejte, jinak bude průchodem vlhkého vzduchu namrzat kování a těsnění. Obojí se pak při manipulaci s oknem poškozuje. Vždy je lepší otevřít okna dokořán a krátce. Při průvanu zajistěte okenní a dveřní křídla proti nárazu, pokud nemáte u oken zajišťovací polohu okenního kování. Mikroventilace prostor nevyvětrá, jen uniká teplo ven. Vyzkoušet také můžete způsob větrání s rekuperací.

Pokud chcete mít o kvalitě vzduchu u vás doma dokonalý přehled, doporučujeme pořízení elektronického měřiče koncentrace CO2, který stojí asi 4 000 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *