Proč patří vynález tranzistoru mezi významné mezníky v elektrotechnice?

Na konci roku 1947 se podařilo týmů vědců v Bellových laboratořích navždy změnit podobu využití elektrického proudu, protože objevili tranzistorový jev. Bez tohoto významného vynálezu bychom dnes neměli třeba počítače, protože právě tranzistor je jejich důležitou součástí. Co vlastně tranzistor je, jaké jsou jeho druhy a jak funguje naleznete níže.

Co je tranzistor?

Tranzistor je polovodičová třívrstvá součástka, která má mívá 3 vývody, jenž trochu připomínají vidličku. Tato součástka je pak tvořena 2 anodami a 1 katodou nebo naopak. Díky tomu může být tranzistor označován jako NPN či PNP součástka. Tyto tranzistory se označují jako bipolární. Právě prostřední písmeno výše uvedené zkratky pak označuje bázi. Ty pak mají logicky dvě přechodové hrany. Tři součásti bipolárního tranzistoru jsou kolektor, báze a emitor, právě ty tvoří tři vývody tranzistoru.

Druhým typem tranzistoru je pak tranzistor unipolární, který se značí třeba jako MOSFET a může být používán i místo tyristoru u střídavého napětí, mnohem vhodnější se pak jeví i speciální tranzistory IGBT. Unipolární tranzistory se skládají z DGS – drain, gate, source (odvod, brána a zdroj). Unipolárních tranzistorů se pak používá více druhů, například podle izolace řídicí jednotky.

IGBT tranzistory kombinují vlastnosti tranzistorů unipolárních a bipolárních tranzistorů, tedy bipolárních a řízených polem. Tranzistory IGBT se osvědčily pro používání ve frekvenčních měničích a střídačích, protože skvěle zvládají rychlé spínání, nízkonapěťové řízení, a to vše bez velkých energetických ztrát.

Jak funguje tranzistor?

Základ mikrokontrolerů tvoří právě tranzistor, který dokáže za spotřeby minimálního proudu upravovat a ovládat proud silnější, zároveň jej pak dokáže efektivně zesílit. Jednodušeji můžeme říct, že tranzistor je jistým druhem zesilovače.

Jednoduchým příkladem použití tranzistoru je klasický mikrofon, s kterým dokážete ozvučit celé náměstí za pomoci reprobeden. Zároveň pak může tranzistor zastávat i funkci spínače.

Jedním z nejdůležitějších oblastí použití tranzistorů, kterou jsme již výše zmiňovali, je pak výpočetní technika, kde jsou tranzistory součástí operační paměti, procesu, ale i grafické karty.

Nabízíme víc než jen všechny druhy tranzistorů

Kompletní nabídku tranzistorů najdete na tme.eu. Kromě více jak desetitisíc různých tranzistorů, zde naleznete více než 500 000 dostupných produktů z oblasti elektro instalací.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *