Co je mezonetový byt a jak vypadá?

Mezonet je větší vícepodlažní byt v bytovém domě, který má své výhody i nevýhody. Mezonetový byt je tak trochu kompromisem mezi domem a bytem. Většinou vznikne propojením dvou bytů nad sebou. Díky vysokým stropům je vzdušný a má zajímavé průhledy, které působí luxusním dojmem. Co máte od mezonetového bytu očekávat?

Co je mezonetový byt

Mezonet je byt s více podlažími, většinou se nachází v bytovém domě a má větší podlahovou plochu než dva klasické byty a často vzniká jejich propojením. Pořizovací cena je obvykle vyšší. Má obvykle více oken, terasu a schodiště, díky čemuž působí luxusním dojmem, ale počítejte i s vyššími náklady na vytápění.

Vzdušný prostor mezonetového bytu

Více oken, terasa a otevřený prostor díky schodišti se sice hůř vytápí, ale jsou ozdobou mezonetu. Mezonetový je velmi efektní, vzdušný, světlý a originální. Můžete si v něm pohrát s designovým provedením svého bydlení. Schodiště je působivým prvkem, který upoutá pozornost. Může být potíží pro malé děti, seniory nebo zdravotně indisponované osoby. Je tedy třeba s tímto omezením počítat.

Osobitý vzhled a unikátní relaxace v patře

Rozdělení mezonetu schodištěm je velmi efektní i praktické. V patře tím získáte větší klid, soukromí a intimitu různých prostorů pro odpočinek. Vaše ložnice se v patře mezonetu stane oázou klidu pro ozdravný spánek. Společenské místnosti, jako jsou obývací pokoj, kuchyně a jídelna, bývají v přízemí mezonetu. Podívejte se, jak vybrat sedačku, přidejte pěkný jídelní stůl a praktickou kuchyňskou linku.

Správný výběr schodiště do mezonetového bytu

Schodiště musí mít zábradlí a protiskluzovou úpravu povrchů. Šířka schodů by neměla být menší než 90 cm, schodiště by mělo být rovné a nepříliš strmé. I když se mnoho lidí uchyluje k různým točitým a zalamovaným schodům, myslete na to, že pokaždé, když budete chtít dostat do patra něco těžšího či většího, bude to potíž.

Klimatizace a kvalitní izolace

Mezonetový byt se obvykle nachází v nejvyšších patrech bytových domů a často má velmi působivý výhled. Může v něm být ale v létě přílišné horko, proto počítejte s investicí do funkční klimatizace a kvalitní izolace střechy. U izolace řešte zateplení a odizolování z obou stran, nejen u střechy, ale třeba i u vinylové podlahy.

Přetopené patro a chladné přízemí

Teplý vzduch stoupá vzhůru, takže patro bývá v mezonetech často přetopené a přízemí chladné. Ideálně by to však mělo být naopak, protože ložnice v patře by měla být spíše chladnější. Zaměřte se na správné a promyšlené dimenzování topných těles navrhnuté odborníkem. Promyslete i vhodné osvětlení do interiéru, zejména v prostředí schodiště.

Mezonetový byt není pro každého

Mezonetový byt je vysoce luxusním, originálním a atypickým bydlením pro náročné. Nabízí dostatečně velký prostor, i když bývá jeho osobitý design tak trochu na úkor pohodlí. Není tedy vhodný pro každého. Vždy je především třeba zvážit nevýhody bydlení v mezonetovém bytě, které vám mohou zkomplikovat život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *