Jak se starat o zahradní dřevostavbu?

Gratulujeme k rozhodnutí postavit si na zahradě dřevěný domek, chatku nebo altán! K tomu, aby vám sloužil dlouhá léta, potřebujete ještě pár drobností. Chcete si nechat poradit, jak se starat o vaši zahradní dřevostavbu tak, aby vydržela po zbytek své existence stále krásná?

Pozor na vlhkost

Veškeré zahradní domky, chaty a jiné chýše je dobré chránit před vlhkem. Správně zvolená hydroizolační vrstva brání pronikání vlhkosti z půdy. Pozor také na umělé vrstvy položené na podlaze (linoleum, koberec), vzniká zde kondenzát, který narušuje strukturu dřeva a může zavinit vznik plísně. 

Alfou a omegou je v tomto směru funkční systém odvodu dešťové vody ze střechy a nepoškozené okapy. U některých zahradních dřevostaveb je to dokonce povinné, a to proto, že stojí na hranici se sousedním pozemkem, neboť jste povinni zabránit stékání vody na cizí majetek.

Správný nátěr je nade vše

Prach, který se na stavbě bude usazovat, se dá snadno otřít, pokud bude ošetřen správným nátěrem. V ideálním případě by měl sloužit i k odpuzování vlhkosti a chránit stavbu před deštěm. To ale není to nejdůležitější. Nátěr by měl hlavně obsahovat napouštěcí látky, které nechutnají plísním, houbám a hmyzu. Přece jenom existuje mnoho organismů, které si na vaší pergole nebo jiné zahradní dřevostavbě rády smlsnou. Ideální je úplně na začátku dřevo naimpregnovat.

Poté již můžete domek natřít lazurovacím nátěrem, který mu dodá lesk a barvu. Existují univerzální přípravky, které fungují jako napouštědlo, lazura a zároveň ochrana před houbami i škůdci. Pokud vám záleží na přírodě a živých organismech okolo, používejte látky, které jsou šetrné k přírodě. Tyto nátěry jsou stále velmi funkční.

Kdy zvolit olejovou úpravu?

V místech, kde se dřevo hodně odírá, nedoporučujeme volit klasický lak. Například na podlahách bude po nějaké době vypadat ošklivě a vytvoří se zde nevzhledné skvrny holého dřeva, na němž si pak i lehko zadřete třísku. Vhodnější v tomto případě bude olejový nátěr. Olej je vhodný také z hlediska dlouhodobé údržby, nemusí se ze dřeva na rozdíl od laku obrušovat, aby se mohl nanést nový. 

Výborný je k práci se dřevem také vosk. Zvýrazní přirozené struktury dřeva a jeho přirozenou barvu. Voskované dřevo vydrží dlouhá desetiletí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *