Umělá inteligence se stává nedílnou součástí moderních domácností, přičemž automatizuje různé činnosti a přizpůsobuje se individuálním potřebám uživatelů. Primárním cílem je zvýšit komfort bydlení, takže virtuální asistenti jako Alexa, Siri nebo Google Assistant dávno nejsou futuristické koncepty, ale jedná se o praktické pomocníky umožňující ovládání všeho od osvětlení přes bezpečnostní systémy až po kuchyňské spotřebiče. Nové technologie nejenže reagují na příkazy, ale dokážou i analyzovat a předvídat vaše preference.
Výhody umělé inteligence v domácnosti
Hlavní výhodou umělé inteligence v domácnosti je schopnost automatizace. Stačí jen hlasový příkaz a umělá inteligence se postará o vše od nastavení termostatů až po přehrání oblíbené hudby. Soustředit se tak můžete na zcela jiné věci než na nastavování teploty a spouštění klimatizace. Kromě toho umělá inteligence sleduje vaše denní aktivity, učí se vaše zvyklosti a automaticky přizpůsobuje nastavení tak, aby vám co nejlépe vyhovovalo a odpovídalo vašim potřebám. Například taková technologie dokáže automaticky upravit teplotu v místnosti či připomenout důležité události.
Výzvy a budoucnost umělé inteligence v domácnostech
Přestože umělá inteligence přináší spoustu benefitů, její integrace do domácností není bez výzev. Obavou je například otázka bezpečnosti a ochrany soukromí. Umělá inteligence sleduje a analyzuje spoustu osobních údajů, takže se budete asi ptát, zda jsou vaše data chráněna před zneužitím. Dalším problémem může být spotřeba elektrické energie, protože zařízení využívající tuto technologii musí být neustále v provozu, což zvyšuje energetickou náročnost domácnosti.
Jestliže chcete využívat umělou inteligenci i při běžných denních činnostech, a to nejen v domácnosti, pak se podívejte na portál Editee.