Jak na pěstování bambusu? Přečtěte si naše rady.

Stálezelené bambusy jsou krásné a rychle rostou. Za pár let máme na zahradě vysoké živé ploty i mohutné solitéry zdobící naši zahradu. Bambusy jsou velmi dekorativní rostliny.

Bambus vyžaduje minimum péče. Jakmile se ujme na správně vybraném stanovišti, bude vám dělat radost. Pak stačí jen probírat stébla a odstraňovat ta stará či poškozená. Rostlina se prosvětlí a začnou dorůstat stébla nová a silná. Probírat stébla začínáme třetím až čtvrtým rokem po výsadbě. Je třeba vybrat vhodné stanoviště s dostatkem vláhy a světla, které je současně chráněné před větrem. Vysoké odrůdy mají rády více slunečnou polohu a ty nižší spíše stín.

Tip: Zahrada ve svahu

Vhodná půda a zálivka

Na půdu jsou bambusy nenáročné a rostou dobře v mírně kyselé i neutrální půdě. První dva roky po vysazení je nutné bambusu zajistit stálý přísun vláhy, ale současně je třeba se vyhnout přemokření kořenů. Nikdy nedávejte bambus na bažinatá místa. V horkém létě naopak kořeny bambusu nesmějí vyschnout a je třeba pravidelná zálivka. Starší rostliny kratší suché období zvládnou bez úhony.

Hnojení bambusu a mulčovací kůra

Bambus potřebuje kromě dalších obvyklých živin zejména dusík. Hnojí se brzy na jaře zejména organickými či průmyslovými dusíkatými hnojivy. Doporučujeme použití mulčovací kůry. Rostlina má mělký kořenový systém a pro jeho ochranu je mulčovací kůra či listí vhodným krytím. Chrání bambus před vysycháním mrazy a současně omezuje i růst plevelů. Ponechávejte u stébel i spadané bambusové listí, které dobře plní funkci nastýlky i hnojiva.

Kořenové zábrany pro směr růstu

Růst bambusu je třeba koordinovat. Mnohé se nežádoucím způsobem rozrůstají tam, kam nechceme. Musíme bambus usměrňovat pomocí kořenové zábrany. Pomůže nám silná a pevná fólie, která má dlouhou životnost a účinně zabraňuje bambusům nerozrůstat se nežádoucím směrem. Bambusům se v našich českých zahradách daří a dobře rostou.

Jeden komentář u “Jak na pěstování bambusu? Přečtěte si naše rady.

  1. Potřebujeme se zbavit bambusu, nešikovně zasazeného a prorůstajícího do základů bazénu- existuje nějaký přípravek působící na kořeny? Nadzemních částí a většiny kořenů už jsme se ( velmi obtížně ) zbavili, nevíme jak zlikvidovat části prorůstající do podezdívky. Prosíme o radu!!! Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *