Hoblování prken – čím a jak hoblovat dřevo?

Hoblování je jedním ze zcela základních způsobů opracování rovných ploch. Technika hoblování jednoduchá, ale vyžaduje určitý cvik, aby byl výsledek opravdu dokonalý.

Co je nutné pro úspěšné hoblování

Podmínkou úspěchu je řádné upnutí hoblovaného předmětu. Prkno musí být upnuto tak, aby se při hoblování neposouvalo a neprohýbalo. Upínadlo vám nesmí bránit pohybu s hoblíkem. Také potřebujete vhodný nástroj. Hoblík vyžaduje nejen nůž s ostrým břitem a správné seřízení nože.

Konstrukce hoblíku

Těleso hoblíku má vpředu rukojeť ve tvaru nosu a uprostřed dutinu, do níž vkládáme šikmo plochý, ocelový nůž, který navíc zajišťujeme dřevěným klínem. Nůž může být jednoduchý nebo dvojitý a seřízený v hoblíku tak, aby břit nože přečníval spodní plochu hoblíku jen o tloušťku třísky, kterou chceme na prkně ubírat. Při velkém vysazení se hoblík zasekává do dřeva a ubírá z něj tlusté a nerovné třísky. Při malém vysazení břitu hoblík zase téměř neubírá. Správně seřízený nůž zajistěte příklepem kladívkem na dřevěný klín.

Výběr hoblíku

Pro hrubé dorovnání ploch se hodí hoblík s kruhovitým břitem. Na hladké plochy se hodí hoblík s rovným břitem a pro hoblování načisto hoblík s dvojitým nožem, kde prohnutá příložka na noži láme třísky ihned při řezu a zabraňuje tím zasekávání nože do dřeva. Tento hoblík navíc umožňuje hoblovat i proti létům dřeva, což nelze s hoblíkem s jednoduchým nožem. Doporučujeme tedy hoblík s dvojitým nožem. Mezi speciální hoblíky patří úzký hoblík na úzké drážky a dlouhý hoblík neboli macek na dlouhé plochy.

Usazení břitu

Při hoblování mění nůž v tělese postupně polohu. Proto občas pohledem na spodní plochu hoblíku v úrovni očí zkontrolujte, zda má správný přesah a břit je rovnoběžný s plochou hoblíku. Poklepte lehce na zadní čelo tělesa hoblíku, klín se uvolní a vtáhne dovnitř tělesa i nůž. Příklepem kladívkem na horní část nože vysuňte nůž do správné polohy a klínem zajistěte. Přiklepnutím klínu se o něco posune i nůž.

Postup při hoblování

Levou rukou veďte rukojeť hoblíku a pravou rukou tlačte na jeho zadní čelo. Zpočátku bude hoblík ubírat třísky na vyvýšených místech plochy. Po rovnoměrném vyrovnání plochy po celé délce postupně v celé šíři plochy ubírejte třísku jednu vedle druhé. Snažte se hoblovat vždy po dřevě, ne proti létům, aby se odštípla tříska. Při hoblování napříč růstu dřeva hoblujte z obou příčných stran směrem dovnitř, jinak se vám krajní vlákna odštípnou.

Na co si dát pozor

Hoblovaná plocha musí být vždy dokonale suchá a čistá, bez mastného znečištění olejem, betonovou směsí nebo maltou. Nástroj se velmi rychle otupuje i o plochu natřenou barvou nebo jiným nátěrem pro ošetření dřeva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *