Nepodceňujte pravidelnou údržbu oken a dveří!

Okna ani dveře si nestačí pouze pořídit. Aby nám dobře sloužily, a především dobře těsnily, je nutná také jejich pravidelná údržba. Jak by měla vypadat?

Pravidelnou údržbu oken a dveří většina uživatelů podceňuje. Do akce se vyburcují, až když se něco pokazí. Okna či dveře jim přestanou doléhat, těsnit, dovírat, nebo naopak začnou vrzat. Všem těmto problémům je ale vhodné spíše předcházet, než je následně řešit.

Vizuální kontrola

Pozornost nevyžadují pouhá skla, ale také rámy, těsnění a kování. Veškeré části oken pravidelně kontrolujte. V případě dřevěných oken svou pozornost zaměřte i na kvalitu ochranného nátěru, který je nutné alespoň jednou do roka obnovovat.

Pravidelná údržba oken

Promazávejte

Pohyblivé části oken, a to hliníkových, plastových i dřevěných, je zapotřebí v pravidelných intervalech seřizovat, čistit a impregnovat. Pokud bydlíte u rušné a prašné silnice, budete je muset promazávat ještě častěji.

Kontrola těsnění

Velkou pozornost věnujte i okennímu a dveřnímu těsnění. Právě na jeho kvalitě závisí to, zda se vám teplo bude držet v domě. A věřte, že to popraskané toho moc neuhlídá. Pokud už se stalo a vaše těsnění se téměř rozpadá, budete nuceni přistoupit k jeho výměně. Pokud je ještě v dobrém stavu, tak ho
naimpregnujte.

Údržba oken, dveří a odborný servis

Minimálně jednou za rok svým oknům dopřejte odborný servis. Například servis plastových oken humpolecké firmy Okna Minks (www.oknaminks.cz) zahrnuje kontrolu a seřízení kování jednotlivých okenních a dveřních částí, promazání kovových částí, impregnaci těsnění, utažení kliček a kompletní kontrolu šroubů, případnou výměnu dílů anebo opravu poškozených částí a odstranění všech skrytých závad. Profesionály volejte i v případě nenadálé poruchy oken. Oprava oken (stejně jako opravy dveří) bohužel nepatří mezi činnosti, do nichž je vhodné pouštět se svépomocí. Mohli byste napáchat ještě větší škody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *