Jak natřít a ošetřit dřevo v exteriéru

Pergoly, zahradní domky, zahradní nábytek, ploty i můstky přes zahradní jezírko, to jsou dřevěné prvky vhodné do zahrady. Je třeba mu věnovat svou péči.

Venkovní dřevo má mnohem vyšší požadavky na ochranu než nábytek umístěný v interiéru. Je vystaveno vlhkosti, UV záření, změně teplot a také dřevokazným organismům, které výrazně snižují trvanlivost dřeva. Nátěr trvanlivost prodlouží a zajistí dlouhodobou ochranu dřevu.

Jak natírat

Pokud včas zachytíte náznaky stárnutí krycího nátěru, lze jen nanést opětovný nátěr. Pokud už oprýskal a je vidět původní dřevo, je třeba starý nátěr odstranit. Než přistoupíte k natírání, rozmyslete si, jaké dřevo chcete natřít, jak moc je namáhané a jak moc je vystavené povětrnostním vlivům. Tomu přizpůsobte další kroky.

Nátěrové hmoty

Impregnaci zajistí ochranná vrstva, kterou se dřevo napustí ještě před ostatními nátěry. Chrání jej před vodou a škůdci. Přírodní oleje, lněné i konopné jsou ekologické, dřevo pod nimi dýchá a navíc příjemně změní barvu. Řada lazurovacích olejů je pak spojením lazury a přírodního oleje. Lazury se používají pro hlavní nátěr, kresbu dřeva plně barevně nepřekryjí, jen zvýrazní. V tenké vrstvě se do dřeva vpije, v silné vrstvě vytvoří ochranný film. Lze vybrat ředitelné vodou či ředidlem.

Další nátěry

Barvy a emaily jsou plně krycí hlavní nátěry v řadě barevných variant. Zcela překryjí původní strukturu dřeva a také na ní vytvoří film. Laky jsou bezbarvé a slouží pak k závěrečné ochraně, protože vytvoří povrchu lesklou vrstvu. Přemýšlejte i nad impregnací proti škůdcům Pokud chcete mít dřevo ošetřené na dalších 15 let, věnujte pozornost impregnaci, která brání dřevokaznému hmyzu, houbám, plísním a mechům, které pak dřevo napadnou. Sjednotíte i odstín dřeva.

Barvy nebo lazury

Lazura a krycí barva jsou alternativy hlavního nátěru. Lazura se hodí na pěkné dřevo, které necháme vyniknout. Krycí barva zase schová staré, ošklivé dřevo. Pro povrchy v exteriéru použijte nátěr s UV ochranou, aby rychle nevybledl. Na lazuru lze použít lak, obráceně to ale nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *