Jaké je nejlepší období pro pronájem bytu?

Trh s nájemními byty v České republice rozhodně netrpí nedostatkem aktivity. Dlouhodobě je na něm dostatečná nabídka bytů, po kterých je ale zároveň značná poptávka. V dnešním článku se podíváme, kdy je doba na pronájem nemovitosti nejlepší z pohledu pronajímatele i z pohledu nájemce.

 

Pronájem bytu

Vlastníte nemovitost? Nejvíc vyděláte v létě

Pokud jste majiteli nemovitosti, kterou chcete pronajímat, největší šanci na slušný zisk máte během letních měsíců. Dvojnásob to platí v turistických destinacích, kde můžete nemovitost zhodnotit prostřednictvím krátkodobých pronájmů.

I v případě dlouhodobých pronájmů je ale trh během léta mnohem aktivnější. Například pronájem bytu Brno hledá během letních měsíců více lidí než v průběhu zimy. Kromě ryze praktických důvodů – stěhování během teplých dnů je mnohem příjemnější než přesun z jedné nemovitosti do druhé v mrazivých dnech se sněhovou nadílkou – jsou důvody především sezónní.

Během léta hledají svůj první byt absolventi nastupující do zaměstnání, stejně jako vysokoškoláci před začátkem dalšího ročníku. Kvůli tomu výrazně roste poptávka po bytech a ceny míří i v případě dlouhodobých nájmů vzhůru.

Jak byt správně pronajmout?

Nikdy byste neměli byt pronajímat takzvaně na dobré slovo. To platí pro pronajímatele, avšak neměli by na to přistupovat ani nájemci. Vzor nájemní smlouvy dostupný na internetu by měl pomoci nastavit rámec alespoň základních pravidel.

Na přelomu prosince a ledna můžete uzavřít atraktivní nájemní smlouvu

Období od prosince do půlky ledna je naopak tím, které by měli vyhledávat nájemci toužící po slevě. V průběhu předvánočního období a během vánočních svátků řeší nové bydlení jen minimum lidí. A tak se vám může podařit najít majitele nemovitostí, kteří chtějí rychle získat nové nájemníky i za cenu slevy z nájemného.

Řešíte-li byt na konci léta například kvůli zmíněnému začátku nového školního roku, nenechávejte záležitost na poslední chvíli. Snažte se byt najít po některém z absolventů, který svůj byt uvolňuje. Jinak budete během srpna či září pravděpodobně muset vybírat z bytů výrazně dražších – ty levnější již budou zkrátka zabrané.

Na jak dlouho si byt pronajmout?

Zamyslet byste se měli i nad tím, na jak dlouho nájemní smlouvu uzavřít. Nájemní smlouva může být uzavřena na dobu určitou i na dobu neurčitou. Současně v ní zpravidla bývá zanesena výpovědní lhůta – obvykle jeden až tři měsíce. Čím delší jsou oba údaje, tím větší máte životní jistotu – výše nájmu by měla díky tomu klesnout. Naopak krátkodobý pronájem se snadnou možností výpovědi bude obvykle dražší. Reagujte i na situaci na trhu. Očekáváte růst nájmů? Nájemce bude chtít v takovém případě delší trvání smlouvy, pronajímatel naopak kratší. A opačná je situace v případě očekávaného poklesu cen nájemného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *