Jak vybrat závitník a závitořeznou hlavu?

Závit, základ spojovacího materiálu, šrouby i matice jsou bez něj nemyslitelné. K vytvoření závitu potřebujeme závitníky a závitořezné hlavy. K vytvoření vnitřního závitu třeba matice, se používají závitníky. Vnější závit, který je součástí všech šroubů, vrutů a závitových tyčí vyrobíte s pomocí závitořezné hlavy.

Než uděláme závit

Typ závitu musí odpovídat typu šroubu či závitové tyče, kterou do vnitřního závitu našroubujeme. Jednotlivé závity se liší svou geometrií. Mezi nejběžnější závity u nás patří:

  • metrický (značí se M; norma ČSN 223010)
  • unifikovaný (UNC, typický pro americké šrouby)
  • trubkový (G; norma ČSN 223012)
  • trapézový (Tr)
  • Whitworthův/palcový (W; norma ČSN 223011)
  • pancéřový (Pg)
  • oblý (Rd)

Běžně se rozlišuje závit s hrubým a s jemným stoupáním. Jestliže máme konkrétní závit, k němuž potřebujete vytvořit portikus, jeho typ a velikost můžeme ověřit pomocí závitových měrek a posuvného měřítka. Kritériem je i náročnost a frekvence použití závitníku. V domácí dílně využijete ruční závitníky, které při řezání otáčíte vratidlem. Koupíte je v sadě po 3 kusech, k vyrobení 1 závitu jsou zapotřebí 3 různé závitníky. První 2 jsou označeny jedním a dvěma proužky, třetí je bez proužku. Strojní závitníky vyřezávají pomocí stroje. Upínají se do sklíčidla nebo závitořezné hlavy a vyrobí celý závit v jednom kroku. Koupíte je po 1 kusu. Používají se ve stojanových a sloupových vrtačkách, CNC a NC obráběcích centrech.

Zaměřeno na materiál

Pro občasné použití do měkčích materiálů stačí závitník z nástrojové oceli NO. Tvrdé materiály vyžadují závitníky z rychlořezné oceli z HSS. Závit do nerezu uděláte závitníkem z HSSE oceli obohacené o kobalt. Závit do plechu, tenkostěnné trubky i jiného tenkého materiálu uděláte závitníkem s jemným stoupáním, vytvoří hustější šroubovici, šroub lépe drží a odolává vibracím. Velikost závitu je značená jako M2, M10 apod. Číslo označuje průměr šroubu v milimetrech, který do závitu patří. V případě jemného stoupaní se značení liší a uvádí se jako M6x0,5, M10x1 apod. Sledujte také, zda se má šroub do požadovaného závitu otáčet po směru hodinových ručiček (pravý závit) nebo proti směru (levý závit).

Očka a čelisti

Pro vytvoření vnějšího závitu se používá závitořezná čelist, hlava či očko. Jednotlivé hlavy se liší počtem kanálků, které odvádějí piliny. Závitová očka musíte uchytit do vratidla. Hlava vyřeže celý závit najednou. Vybrat si můžete i celou sadu, kde jsou závitníky, očka v řadě velikostí, vratidlo, vrtáky a další příslušenství. Při výběru si rovnou vezměte i řezný olej.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *