Venkovní kuchyně – 11 inspirací pro letní kuchyň

Na jaře a během léta přichází doba, kdy můžeme konečně připravovat naše chutné pokrmy i venku. Můžeme si opéct si buřty nad ohněm, ugrilovat rybu i maso, připravit kvalitní a složitější pokrmy přímo ve vlastní venkovní kuchyni. Máme pro vás pár tipů, jak si zahradní kuchyň, kde se dá nejen grilovat či udit, můžete sami vybudovat.

Nejdůležitější je najít si na zahradě to správné místo. Pak je třeba si stavbu venkovní kuchyně pořádně naplánovat. Dalším krokem je přivedení elektrického proudu, vody a odpadu do místa, kde bude vaše nová venkovní kuchyň stát. Pak si řádně urovnejte místo, kde budete stavět, ohraničte kraje základové desky a vybudujte si pevnou podlahu. Místo je třeba dobře zarovnat, zpevnit podklad a na něj dát materiál, který se bude dobře udržovat a nebude klouzat. Kuchyň je vhodné zakrýt před žhnoucím sluncem a deštěm přístřeškem. Může jít třeba o pěknou pergolu.

Z jakého materiálu lze stavět

Základní konstrukce může být zděná, kovová, dřevěná nebo kombinovaná. V našich podmínkách je asi nejoblíbenější zděná letní kuchyně. Hlavním důvodem je dostupnost materiálu, snadná realizace, dlouhá životnost i snadná údržba. Příjemně rustikálně působí kamenná kuchyně a údržba kamene je překvapivě jednoduchá. Až po několika letech je stačí omýt čistou tlakovou vodou bez chemických přísad.

Pokud zvolíte lehčí dřevěnou konstrukci, třeba z trvanlivých exotických dřevin, jako je bambus či teak, nebo z našich dřevin, jako je smrk nebo borovice. V tomto případě je pak zcela nezbytná důkladná povrchová úprava dřeva a její pravidelné obnovování.

Jak na vybudování venkovní kuchyně

Základovou desku si můžete klasicky vylít betonem. Po jeho vyschnutí se pak můžeme pustit do zdění. Zvolit můžete cihly i nebo třeba betonové prefabrikáty, které poskládáte do zvoleného tvaru tak, jak jste si naplánovali. Před zalitím betonem betonovými tvárnicemi provlékněte veškeré potřebné vedení elektřiny, vody a odpadu. Nakonec vrchní desku linky můžete srovnat betonem.

Pak už zbývá osadit pracovní desku dlaždičkami nebo pracovní deskou a omítnout postranní stěny. Pak je třeba linku osadit dřezem s vodovodní baterií, připojit odpad a doplnit spotřebiče i vhodné osvětlení. S letní kuchyní je hezčí každá okrasná zahrada.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *