Co je to fládrování a jak na to

Stačí třeba dva odstíny barev a gumová stěrka. Starší dřevěný nábytek po vašem zásahu může znovu zdobit byt, dům i chalupu.

Fládrování je technika, která se původně používala k renovaci dřevěného nábytku a dveří. Byla i levnější náhradou dýhování. Pomocí kousku šikovné gumy a troše trpělivosti dokážete i vy napodobit kresbu dřeva i na materiálech, jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast i plech.

Tip: Víte, kdy sázet ovocné stromy a keře

Jam na fládrování

Fládrovat dveře, komodu, truhlu či skříň si vám na zakázku udělá malíř či natěrač, ale zvládnete to i sami. Pomocí gumové stěrky si snadno ozdobíte svůj nábytek, dveře, dózy, krabice či dárky. Nemusíte zůstat jen u barev, které napodobují dřevo. Kresba stěrkou vypadá skvěle i v kombinaci pastelových barev se sytějšími odstíny barev základních.

Fládrování a postup

Fládrujeme očištěný, dohladka obroušený, vytmelený povrch a natíráme jej základní podkladovou barvou. Ta bude prosvítat kresbou napodobující dřevo. Hladká plocha je důležitá, aby se gumová stěrka na nerovnostech nebo kapkách zaschlé barvy nezarážela a nekazilo to kresbu. Na spodní, zaschlou vrstvu naneseme svrchní vrstvu barvy, kterou ihned stíráme gumovou stěrkou s rastrem.

Práce se stěrkou

Plynulými kyvnými pohyby se vytvoří krásná struktura napodobující dřevěná léta i se suky. Pomocí tažení stěrky po jedné hraně můžete upravit kresbu hřebínkem a ta nám pak vytvoří pravidelnou strukturu i bez suku. Stěrku pak musíme mezi jednotlivými tahy vždy očistit, aby barva zachycená v drážkách nikdy nezůstávala na ploše a na závěr nám nekazila kresbu.

Na co si dát pozor

Na fládrování použijeme olejové i disperzní, vodou ředitelné barvy vhodné do interiéru, protože dobře schnou a nijak nezapáchají. Na svrchní vrstvu lze použít hustou lazurovací barvu v tmavším odstínu, než máme základ. Lakýrníci někdy do lazurovacích barev přidávají pivo, aby jim barvy lépe držely na podkladu. Po dokonalém vyschnutí je přelakují jednou až dvěma vrstvami bezbarvého laku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *