Jak odstranit lepidlo – Ultimátní návod

Každý z nás už někdy používal sekundové lepidlo, které rychle lepí i zasychá. Když si s ním ušpiníte ruce nebo vám ukápne tam, kam nemá, je třeba jej rychle odstranit. Podívejte se, jak se ho co nejdříve zbavit a odstranit jej z různých povrchů.

Jak odstranit vteřinové lepidlo

Můžete si sice zakoupit odstraňovač vteřinového lepidla, ale většinou jej nemáte po ruce právě v momentě, kdy jej potřebujeme. Existuje proto více způsobů, jak lepidlo z některých povrchů šetrně odstranit. Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva

Nejprve to zkuste nehtem. Pokud vám sekundové lepidlo ukápne ve slabší vrstvě, zkuste ho nejdříve nehtem jednoduše seškrábnout. Jestliže se vám dostala kapka lepidla na lakované dřevo, vezměte kousek hadříku, namočte do acetonu a krouživými pohyby pečlivě otírejte místo. Pak pomocí gumové špachtle lepidlo šetrně odloupněte a dřevo omyjte mýdlovou vodou. Pokud je však na dřevě lepidla více, vezměte smirkový papír, dřevo opracujte, očistěte a nalakujte.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastu

Vezměte čistý líh a namočte v něm hadřík. Otírejte místo, dokud nebude lepidlo měkké. Pak jej sloupněte a zbytky odstraňte hadříkem namočeným v saponátu.

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze skla

Použijte žiletku a opatrně kousek po kousku lepidlo odškrabujte tak, aby se sklo nepoškrábalo. Pak jemný hadříkem a vodou s mýdlem skleněnou plochu omyjte.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z oblečení

Látku s lepidlem namočte do vody a důkladně ji vymáchejte. Většina lepidla se z ní po chvilce uvolní. Pokud to nepomůže, zkuste aceton podobně jako u dřeva.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z rukou

Do misky dejte horkou vodu a ponořte do ní prsty nebo celé ruce. Ty se ve vodě začnou potit a vylučovat mastnotu. Pak se postupně lepidlo od kůže oddělí. Prsty s lepidlem můžete ponořit i do misky s olejem, nechat lepidlo uvolnit a sloupnout. Do malé misky můžete také dát sůl a trochu vody. Hustou kaší mněte postiženou kůži, ruku opláchněte a pak mněte prsty solí bez vody. Použít lze i aceton a stejný postup jako u dřeva. Místo něj můžete použít i odlakovač na nehty s obsahem acetonu.

Jak odstranit lepidlo ze zdi    

Na zdi bývá lepidlo od tapet. Papírové tapety odstraníte horkou vodou s odstraňovačem tapet. Usnadní vám práci a pomůže zbavit tapet i s vrstvou lepidla. Směs nanášejte pomocí štětce nebo rozprašovače na tapety a nechte ji 20 minut působit. Proces asi budete muset opakovat vícekrát, než roztok pronikne až k podkladové vrstvě a začne rozkládat lepidlo. Pak tapetu celou lehce strhnete. K odstraňování papírových tapet použijte speciální škrabku na tapety nebo špachtli. Stržené tapety nechte ležet na zemi u zdi, kde vsáknou stékající vodu ze stěn.

Jak odstranit lepidlo z dlažby

Nejdříve skvrnu namočte vodou, aby směs lepidla změkla. Měkké okrajové vrstvy odstraňte houbou. Zbytek vyčistěte pemzou, tvrdým kartáčem nebo smirkovým papírem. Malé kapky lze vyčistit pilníkem na nehty. Poslední vrstvu je třeba navlhčit a vyčistit tvrdou houbou nebo starým kartáčkem na zuby.

Při čištění vám pomůže kyselina citrónová. V 1 litru horké vody zřeďte 50 g kyseliny citronové. Podobně zabere i pasta z jedlé sody a vody. Dlažbu vyčistíte i pomocí chlorového bělidla, které zředíte ve 2 litrech vody. Zabere i ocet nanesený v rukavicích houbou na lepidlo.  Nechte jej několik minut působit, lepidlo odstraňte houbou a postup opakuje.

Jak odstranit lepidlo po samolepce

Lepidlo po dálniční známce ze skla odstraníte vlhkým ubrouskem. Stejně odstraníte lepidlo po samolepce z plastu a dřeva. K odstranění lepidla ze skla a plastů pomůže také olej. Olej nakapejte na měkký hadřík a přiložte ho na zbytky lepidla. Pak ho nechte chvíli působit. Zbytek opatrně seškrábněte škrabkou na čistění sklokeramických desek. Místo omyjte mýdlovou vodou. Esenciální olej, například eukalyptový, odstraní lepidlo z keramiky a dlaždic. Použít můžete i líh či technický benzín. Můžete zkusit také zbytky lepidla nahřát fénem a seškrábnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *