Dokončujete stavbu a vybíráte vnitřní omítku? Zjistěte, jak na to

finální úprava omítky

Nedílnou součástí stavby nebo rekonstrukce bývá i omítnutí vnitřních stěn. Lze vybírat z různých typů interiérových omítek, a to dle jejich vlastností nebo vhodnosti k různým podkladům.

Některé omítky obsahují různé příměsi, které pak upravují jejich vlastnosti, jakými je termoizolace či akustická izolace. Příměsi dokážou také zvýšit protipožární odolnost.

Zrnitost omítky se u různých typů liší

Omítka je vlastně zakončením úpravy stěn a jejich nejsvrchnější vrstvou. Pak už následuje barva, tapeta a další povrchové úpravy. Při výběru typu omítky byste se měli zaměřit nejen na její vzhled, ale i vlastnosti. Ty se odvíjejí především od typu místnosti, jejího budoucího využití a také od podmínek v interiéru. Dle toho zvolte například omítku, která odolává vlhkosti či mechanickému poškození nebo nabízí dokonale hladký vzhled. Zásadní je tedy i zrnitost omítky a záleží i na typu podkladu.

Jaké základní vlastnosti nabízejí různé typy omítek?

Vybírat lze z několika druhů omítek, které se mohou lišit svými vlastnostmi i vzhledem.

· Hrubá nebo hladká vápenná omítka jsou tradičními omítkami nejen pro objekty památkové péče, ale i pro stavby nové.

· Cementová omítka nabízí odolnost vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Na trhu jsou dostupné jak jádrové, tak jednovrstvé omítky.

· Vápenocementová omítka nejprodávanější omítky na české trhu, odolné, spolehlivé, tradiční, odolné vůči vlhkosti.

· Sádrovou omítku tvoří hladká sádrová hmota a nehodí se pro stěny vystavené vyšší vlhkosti. Její výhodou je ale bezchybný, hladký vzhled. Trend současnosti pro bytovou i administrativní výstavbu.

· Štuková omítka se používá často a je oblíbená díky své pevnosti a odolnosti. Jde o tradiční povrchovou úpravu jádrových omítek.

· Stěrková omítka se hodí v případě požadavku dokonale hladkého podkladu. Lze ji nanášet ručně nebo i pomocí stříkacího zařízení. Dokonale hladké povrchy.

· Perlitová omítka je oblíbená díky svým tepelně izolačním vlastnostem. Ideální řešení pro cihly plněné polystyrenem a minerální vatou.

Omítku vybírejte dle různých parametrů

Kvalitní omítky seženete třeba u tradičního výrobce Baumit. Vybírejte dle jejich vlastností, ale i podle svých očekávání. Zaměřte se i na typ podkladu a budoucí podmínky v interiéru. Rozhodující může být i tloušťka omítky.

Více o možnostech moderních omítek naleznete zde https://baumit.cz/reseni-kategorie/fasadni-omitky-a-barvy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *