Jak a kdy správně sázet okurky?

Při výsevu a sázení okurek je nutné dodržet určité postupy. Poradíme vám, jak se vyvarovat častých chyb. Většina zahrádkářů časem získá svůj osvědčený způsob.

Příprava půdy

Správné setí kromě správné doby ovlivní příprava půdy, která začíná už po létě. Pokud jste na podzim dobře poorali či poryli záhony na jaře už vám stačí jen hrábě a nemusíte používat žádné rotační nářadí jako je rotavátor či fréza, které kypří půdu zbytečně do hloubky. Pohrabáním upravte vrchní vrstvu půdy do hloubky 4 až 8 cm.

Při výsevu semen do hloubky na nezkypřenou půdu tato zemina svou nepoškozenou kapilaritou trvale přivádí k semenům vláhu ze spodních vrstev. Pohrabaná vrstva brání dalšímu vysychání při narušení kapilarity a vláha na povrch půdy jen mírně vzlíná. Semena pak mohou lépe vyklíčit a vzejít, i když málo prší.

Výběr osiva

  • Z hruboostných nakladaček je vhodnou odrůdou Regina F1, Viola F1, Admira F1, geneticky nehořká Lada F1 a Jitka F1.
  • Z jemnoostných nakladaček je vhodná geneticky nehořká Fatima F1, Bohdana F1, Karolina F1 a Aurea F1.
  • Ze salátovek na pole nebo do foliovníku se doporučuje odrůda Linda F1, Natalie F1 a Viktorie F1.

Co jsou inkrustovaná semena

Semena okurek se prodávají většinou barevná neboli inkrustovaná, což je ochrání proti poškození chladem při vzcházení, nikoliv proti plísni, jak se často mylně domníváme. Neinkrustovaná semena však obvykle shnijí a musí se podsévat. Jak poznat zdravé osivo? Zdravé semeno v prstech zlomíte, shnilé rozmáčknete na sliz.

Předpěstování okurkových semen

Semena vyséváme už kolem 10. dubna do průhledných nádob. Sazenice musí mít v noci nižší teplotu, než ve dne, jinak se vytahují. Za 3 až 4 týdny po výsevu mají sazenice 2 pravé lístky a pevný kořenový bal s bílými kořínky, což je správný čas k výsadbě se zálivkou. Pak kořínky zhnědnou a pak zmizí. Za 2 až 3 dny už může být pozdě. Díky tomu budete sklízet o 2 až 3 týdny dříve a úroda bude větší a delší.

Nakličování semen okurek

Nakličováním semen okurek získáme jen pár dní a nemusí se podařit. V přílišném mokru semena shnijí. Místo vaty použijte novinový papír, namočte ho, nechte dobře okapat a na více vrstev dejte semena. V běžné pokojové teplotě se objeví klíčky za 2 až 4 dny. Semana musíte ihned vysít a 5 až 10 dní zalévat. Pokud však semena vyklíčí přirozeně v půdě, kořínky se lépe uchytí. Lepší je tedy předpěstování.

Přímý výsev okurek

Většina zahrádkářů vysévá okurky přímo do země, což je za normálních podmínek nejlepší. V sušších oblastech bez možnosti zálivky je vhodné semena vyset dříve, i když je teplota půdy ještě nižší. Semena pak vzejdou, až se půda oteplí.

Pokud můžete v případě sucha vyseté okurky zalít, počkejte na začátek až polovinu května, kdy je půda už dost teplá. Vysévejte do vlhké půdy. Semena vzejdou za týden. Často rostou rychleji než přirychlované sazenice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *