Jak ušít závěsy?

Pokud si chcete vlastnoručně ušít krásné závěsy na okna, poradíme vám jak nato. Vyberte si vhodnou látku na závěsy a můžete podle našeho návodu začít.

Co budete potřebovat

 • Látku
 • Nitě – polyesterovou šicí nit stejné barvy, jakou má látka
 • Nůžky
 • Krejčovskou křídu
 • Krejčovský příložník nebo delší pravítko
 • Špendlíky
 • Šicí stroj a univerzální jehlu č. 80
 • Žehličku

Vhodné látky na závěsy

Na závěsy je vhodný len, který je cenově dostupný a snadno se udržuje. Na rozdíl od umělých látek se nenabíjí statickou elektřinou a nepřitahuje tak prach. Len běžné gramáže od 150 g/m2 působí vzdušně a částečně propouští světlo, těžší lny více zastíní, zvláště tmavé. Na zatemnění volte speciální látku zvanou blackout.

Z hedvábných látek můžete vsadit na noily či matky. Pokud zvolíte dupiony, předem je vyperte pro lepší splývavost. Závěsy z brokátů dají interiéru originální vzhled. Všechny látky předem vyperte a vyžehlete kvůli srážlivosti.

Na záclony se hodí voály a vytvářejí se jim užší lemy. Pro snazší řasení můžete našít řasící stuhy. Do spodního lemu můžete všít olověnou šňůru nebo dát do rohů záclonová olůvka, aby lépe splývaly. Látky pro švadlenky se dají i objednat.

Výpočet množství látky na závěsy

Délka závěsů se odvíjí od výšky okna a délky, kam až mají závěsy sahat. Doporučujeme závěsy po parapet. Pokud budou až k podlaze, můžete díky zakrytí radiátorů snížit efektivitu vytápění. K délce přičtěte přídavek na horní a dolní lem, který se odvíjí od způsobu zavěšení a šíře dolní záložky. U závěsů na poutka přidejte látku pro ušití poutek a přičtěte přídavek na vysrážení 3 až 10 %.

Šířka závěsu volte podle zařízení ložnice či jiné místnosti, měla by být asi 1,5x větší než šířka okna či závěsové tyče nebo garnyže, která často po obou stranách o kousek přesahuje. U záclon pro jejich pěkné nařasení zvolte 2x větší šířku.

Vysrážení látky

Některé látky se po vyprání mírně zkřiví a osnova a útek nesvírají pravý úhel. Látku před pověšením rukama napněte a srovnejte. Pevné kraje látky po vyprání odstřihněte, protože se srazí více než zbytek látky.

Způsob uchycení a věšení závěsů

 • Na žabky – nejjednodušší je ušít nahoře širší lem, za který závěs pověsíte
 • Tunýlek – ušijete širší tunýlek, kterým se provlékne závěsová tyč
 • Na poutka – pracnější, závěs se snadno posouvá, závěsová tyč je odkrytá
 • Na háčky – spíše u záclon, očka na háčky jsou součástí řasících stuh

Jak šít závěsy

Při šití začněte svislými lemy, pak šijte horní a dolní okraj. U závěsu na poutka začněte horním lemem s poutky. Lem založte a prošijte rovným stehem, u třepivějších látek, jako jsou dupiony a brokáty použijte užší entl.

Jak šít svislé lemy

Na závěs stačí šířka 1 cm, na zácloně i užší. Založte 8 až 10 mm a pak lem znovu přeložte, ať se ustřižený okraj schová dovnitř a vznikne lem šířky 1 cm a je všude stejně široký. Lem zažehlete, zajistěte špendlíky a prošijte na stroji kousek od kraje záložky po rubu, kde snadno ohlídáte rovný a stejně vzdálený šev od kraje. Mírné zkroucení napravíte přežehlením parní žehličkou.

Jak šít horní okraj

Lem na horní straně šijte širší než ty svislé. Nejprve založte 1 cm a pak potřebnou šířku. Na žabky udělejte lem široký 4 cm, založte, přežehlete a prošijte. Mezery mezi žabkami při pověšení dělejte asi 8 až 10 cm. Na tunýlek udělejte 8 cm šířku na klasickou tyč, pro silnější i 10 cm, na vitrážovou tyčku 4 cm. Na háčky se stuhou zvolte šířku lemu podle šířky řasící stuhy, výšky háčků a průměru kroužků. Poutka dělejte 5 cm široká, 10 cm vysoká a našívejte je 8 až 12 cm od sebe.

Jak šít dolní okraj

Dolní okraj závěsu začistěte jednoduchou záložkou. Šířku volte podle délky závěsu. Čím větší závěs, tím širší záložka, která zvýší váhu a závěs bude rovně viset. U kratších závěsů stačí 1 až 5 cm, u dlouhých 10 až 30 cm. Délku doporučujeme poznačit přímo v interiéru na zavěšeném závěsu, zašpendlit a prošít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *