Renovace parket svépomocí: Zde průvodce krok za krokem     

Pokud máte pod starým kobercem nebo linoleem původní parkety, zkuste je renovovat svépomocí. Povrchové poškození, jako jsou skvrny a škrábance opravíte broušením a uvolněné vrzající části zvládnete také sami opravit.

Jednovrstvé nebo vícevrstvé parkety

Jednovrstvé parkety jsou vyrobené z jednoho kusu kvalitního masivního dřeva. Vícevrstvé parkety mají vrchní vrstvu z kvalitního masivu a spodní vrstvu z běžnějšího typu dřeva. Nejčastěji se na výrobu používají tvrdší dřeviny, jako jsou dub, jasan nebo ořech. Parketová podlaha může mít různé vzory, do stromečku, čtverce a dalších obrazců. Směr pokládky parket se pravidelně mění.

Zhodnoťte aktuální stav podlahy

Zhodnoťte stav podlahy a zvažte, zda renovaci zvládnete svépomocí. Ušetříte hodně peněz za práci. Překontrolujte povrch a rozsah poškození na celé ploše. Zjistěte, zda jsou parkety pevně ukotvené k podkladu nebo je třeba některé parkety připevnit. Hodně poškozené, ztrouchnivělé a silně rozpraskané parkety vyměňte. Pokud už parkety nezachráníte, podívejte se, jak vybrat vinylovou podlahu.

Příprava na renovaci parket

Plochu pro renovaci si připravte den předem, ať můžete po zapůjčení brusného stroje začít ihned pracovat. Odstraňte obvodové lišty, prahy a hřebíky, které nejsou přímo součástí parketové podlahy. Kovové části by mohly poškodit brusný stroj. Uvolněné parkety upevněte, aby nevrzaly a ty velmi poškozené vyměňte.

Samotné broušení parket

Nové stroje mají tichý chod a funkce pro finální jemné broušení. Práce s pojízdným brusným strojem je snadná, ale fyzický náročná. Postupujte v těchto krocích:

  • Začněte brusivem se zrnitostí P16 nebo P24 pro hodně poškozený a nerovný povrch nebo parkety se zbytky barvy a lepidla.
  • Pokračujte brusivem se zrnitostí P40, které lze použít u méně poškozeného povrchu jako první broušení a parkety nalakujte pro scelení povrchu.
  • Po předchozím lakování pokračujte brusivem se zrnitostí P60. Lak nechte podle návodu několik hodin zaschnout a pusťte se do dalšího broušení.
  • Po finálním broušení jemným brusivem P100 se můžete pustit do konečné povrchové úpravy parket.

Jednotlivé kroky broušení veďte vždy jiným směrem, než to předešlé. Po každém broušení podlahu vysajte. Pokud budete tmelit spáry a praskliny, udělejte to před posledním jemným broušením. Před finální úpravou podlahu důkladně vysajte.

Jak na tmelení spár a prasklin

Na tmelení před posledním broušením použijte tmel na dřevo, který se dá brousit. Míchá se v poměru 1:1 s brusným prachem pro docílení stejného odstínu jako u podlahy. Tmel nanášejte nerezovou stěrkou rovnoměrně po celém povrchu a následně do větších spár a prasklin, aby byl povrch zacelený a hladký. Tenkou vrstvu tmelu odstraňte finálním jemným broušením.

Olej, lak a vosk pro finální úpravu

  • Lakovaný povrch je odolnější proti skvrnám a škrábancům, nelze však opravit parkety jen na poškozeném místě, ale celý povrch je nutné znovu jemně přebrousit a opětovně nalakovat pro docílení celistvého vzhledu.
  • Olejovánípřirozený přírodní vzhled a poškrábané parkety stačí jemně přebrousit a znovu naolejovat v místě poškození. Do naolejované podlahy se však lehce vsáknou tekutiny a vznikají skvrny, které nesetřete jako z lakovaného povrchu. Musíte je opět přebrousit a místo naolejovat.
  • Voskování na bázi včelího vosku má podobné vlastnosti jako olej. Napustí dřevo do hloubky, vyplní póry a vytvoří ochranný film. Povrch je příjemný pro chůzi. I zde se dá opravit jen poškozené místo a část navoskovat. Oproti laku je třeba jednou za čas podlahu vykartáčovat a znovu napustit voskem.

Kdy nastěhovat zpátky nábytek a používat podlahu

Lehčí kusy nábytku můžete dát do místnosti po 24 hodinách, těžší kusy až za 4 dny. Mezitím se můžete pustit do renovace starého nábytku. Koberce a kusové koberce položte na renovované parkety až po týdnu. Chodit po parketách můžete už za 8 hodin od posledního nátěru podlahy. Jestliže jste se rozhodli nábytek zcela přestavět a změnit vzhled místnosti, návrhy interiérů od profesionála.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *