Jaké jsou druhy kaktusu a jak je poznat?

Kaktusy a sukulenty patří k nenáročným rostlinám při pěstování. Pokud se právě rozhodujete, jaký typ kaktusu si máte pořídit, podívejte se s námi na nejběžnější a nejoblíbenější druhy kaktusů.

Opuntia

Opuncie neboli Opuntia má na plochých, širokých a větvených stonkových článcích a plodech oddělitelné trny a glochídie, tedy křemičité trichomy, které mohou způsobit alergické kožní reakce. Plody, polštářky a oranžové, žluté či červené květy jsou jedlé. Vyžaduje slunce a propustnou půdu.

Echinokaktus grusonii

Echinokaktus grusoniikulovitý tvar a hodí se pro pěstování na terasách, balkonech, lodžiích, zimních zahradách a prosklených verandách. Roste velmi pomalu, dorůstá až do výšky 125 cm a šířky 90 cm. Na vrcholu kaktusu jsou bělavé vlnité chloupky a ostny. Kvete vzácně, hlavně uprostřed léta.

Saguaro

Svícnovitý kaktus Saguaro původem ze Sonorské pouště se může dožít až 200 let. Roste velmi pomalu, asi 1 cm za rok. Při pěstování kaktusu je třeba dostatek přímého světla a odvodněná půda. Zemina musí mezi zálivkou zcela vyschnout. Doporučujeme každoroční hnojení hnojivem na kaktusy.

Schlumbergera truncata

Vánoční kaktus neboli Schlumbergera truncata kvete v zimě. Je nenáročný a snadno se množí. Přizpůsobí se i polostínu, ale na světle lépe kvete. Přílišné přímé sluneční záření může spálit listy. Na jaře a v létě rostlina vyžaduje častou a důkladnou zálivku, proto udržujte půdu stále mírně vlhkou.

Rhipsalidopsis či Hatiora gaertneri

Velikonoční kaktus, Rhipsalidopsis či Hatiora gaertneri kvete v březnu a dubnu. Vyžaduje dostatek rozptýleného světla. V hustých dužnatých listech si uchová vodu po dlouhou dobu. Pokud přeschne, začne shazovat části listů. Udržujte trvale vlhkou, nepřemokřenou půdu a zalévejte vlažnou vodou.

Vánoční kaktuszubaté články a patrovité květy a velikonoční kaktusoblé články a nálevkovité květy.

Astrophytum asterias

Hvězdicový kaktus či Astrophytum asterias je malého vzrůstu, má žluté nebo bílé květy a vyžaduje dostatek slunce. Zálivkou šetřete a zeminu nechte proschnout. Sám si řekne o zálivku. Pokud potřebuje vodu, jeho tělo se zploští a zhnědne. Směs pro kaktusy obsahuje stejný díl zeminy a písku.

Mammillaria hahniana

Kulovitýsloupovitý kaktus Mammillaria hahniana je hustě pokrytý dlouhými, bílými vlákny a trny. Tvoří purpurové růžové nálevkovité květy se zelenavě bílým hrdlem o průměru 12 až 15 mm. Vyžaduje plné slunce a zálivku jen od poloviny jara do léta a 1x měsíčně přihnojte. Vyzkoušet můžete i další druhy kaktusů.

Pilosocereus azureus neboli tlustovětvý kaktus

Měsíční kaktus – Gymnocalycium mihanovichii

Parodia má podle druhu různé barvy květů

Často kladené dotazy

Jak udržet kaktusy zdravé?

Mezi zaléváním se ujistěte, že je již půda proschlá. Zabráníte přemokření a zahnívání kořenů i spodních částí rostliny. V zimě omezte zálivku. Kaktus spí, vyžaduje méně slunce a nižší noční teploty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *