Jak a čím vyčistit studnu

Zejména starší venkovské rodinné domky mají na dvorku vlastní studnu. Studna tvoří unikátní zdroj vody, která je pro vás zdarma. Většinou ji stačí opravit, vyčistit a udržovat. Vodu ze studny lze využívat pro zalévání zahrady i běžnou denní spotřebu. Vlastní zdroj vody na pozemku je nedocenitelný. Podívejte se, jak ji vyčistit.

Vykopání studny není levná záležitost, proto je třeba se o ni náležitě starat. Jde o velmi cenný zdroj přinejmenším užitkové vody, často i pitné. Většina domů je připojena na obecní vodovody, ale vodu ze studny lze využít na zalévání zahrady i běžnou denní spotřebu. Díky vlastní studně získáte zdroj levné vody, která vás bude stát jen to, co zaplatíte na elektrické energii pohánějící domácí vodárnu či čerpadlo.

Nečistoty ve studni

Hlavním problémem staré studny bývá většinou značný obsah zetleného organického materiálu na jejím dně ve formě kalu. Jde především o listí a další rostlinný materiál, zbytky živočichů, jako je hmyz či žížaly a hlínu. To negativně mění chuť i kvalitu vody. Problémem mohou být také kameny a kusy betonu odpadané časem s drolících se skruží nebo staré potrubí. Potřebujete také neporušený poklop bez prasklin. Studna by měla být dobře uzavřená a poklop co nejtěsnější.

Jak vyčistit studnu

Nejdříve je nutné vyčerpat ze studny všechnu vodu a pak opravit vnější části. Problémem může být nedostatečná těsnost napojení nadzemní části a pozemních skruží. Po vyčerpání vody vynoste ze dna studna všechen kal a stěny očistěte tlakovou vodou, do které můžete přidat Savo. Vodu společně s nečistotami pak musíte ze studny znovu vyčerpat. Opravte vnitřní skruže betonovou mazaninou a vyměňte i staré a už nevyhovujícího potrubí.

Na co si dát pozor

Čistění hlubších studen raději svěřte odborníkům s náležitým vybavením. Pokud je studna hlubší a musíte do ní slézt, dejte si pozor na nebezpečné plyny. Jejich přítomnost ověříte svíčkou. Dno studny můžete pokrýt vrstvou propraného písku nebo kačírku. Písek se ale může dostat do sacího potrubí čerpadla a štěrk obalený kalem je příbytkem bakterií a řas. Proto odborníci doporučují jen vyčistit a ponechat.

Dočištění studny

Do vyčištěné studny pak nechte natéct znovu vodu, kterou následně postupně zase čerpejte tak dlouho, dokud nebude úplně čirá. Nakonec do studny vložte desinfekci. Obvykle opět stačí již zmíněné Savo. Asi za 2 dny už můžete vodu znovu začít používat jako užitkovou.

Kvalita a rozbor vody

Za měsíc si můžete nechat udělat rozbor vody. Provádí ho celá řada odborných firem nebo místní provozovatel vodáren a kanalizací. Orientační rozbor vody stojí asi 1 000 korun. Kompletní analýza může být několikanásobně dražší. Rozbor vody raději proveďte vždy 2x. Poprvé po vyčištění studny a podruhé po delším deštivém období, kdy hrozí větší riziko vniknutí nečistot do studny.  Pokud studnu ještě nemáte, proradíme vám jak postavit studnu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *