Renovace starého nábytku. Poradíme, jak na to.

Renovace starého nábytku po babičce, k nimž máme citový vztah a chceme jej začlenit do zařízení vlastního bytu či domu nám přináší velkou radost. Povíme si, jak na to.

Když si zařizujeme první bydlení a nechceme nebo si nemůžeme dovolit koupit nový nábytek, renovace toho starého je dobrou volbou. Jde o způsob, jak prodloužit život zajímavým předmětům, i když zrovna nejde o historicky hodnotné kusy. Při obnově je důležité brát ohled i na konstrukční materiál, což je obvykle dřevo natírané či dýhované, výplně v podobě čalounění či prosklení. Nejprve se věnujeme konstrukci a pak výplní. Poškozený nátěr je třeba zcela odstranit. Dýhu lze při malém poškození opravit lokálně. Při volbě úpravy bereme v úvahu stáří, historickou hodnotu i začlenění nábytku do interiéru.

Tip: Elegantní a originální tip na pelíšek pro kočku

Mechanické odstraňování nátěrů

Nábytek očistíme suchým hadrem od prachu, pak vlažnou vodou s octem nebo malým množstvím mýdla a necháme vyschnout. U nábytku z lakovaného dřeva musí být odstraněn starý nátěr. Nejpracnější je broušení hladkých ploch pomocí elektrické brusky. Konečné úpravy děláme skelným papírem. Můžeme zvolit i opalovací pistoli na silné vrstvy staré barvy či laku. Lze také nahřát povrch horkovzdušnou pistolí a změklý nátěr pak setřít škrabkou. Pak dobře očistíme jemný brusný prach. U zdobeného nábytku v ornamentech starý lak zůstane a je nutné zvolit některý z chemických odstraňovačů nátěrů, organická rozpouštědla či louh.

Chemické odstraňovače

Při použití organických rozpouštědel postupujeme vždy podle pokynů výrobce, jinak při nedokonalém odstranění rozpouštědla a zbytků starého laku nebude nový nátěr na dřevě dobře držet a začnou se časem na povrchu tvořit puchýře. U louhu to nehrozí, ale je třeba dodržovat bezpečnost. Louh pro odstraňování nátěrů lze koupit v granulích nebo jako hotový roztok. Dřevo polijeme nebo omýváme a starý nátěr lze odstranit velmi snadno i ze špatně přístupných míst. Pak necháme dřevo dobře vyschnout nejméně 2 měsíce, v létě i méně. Pak je nutné povrch obrousit a očistit od prachu.

Bezpečnostní upozornění u louhu

Louh je žíravina a je nutné postupovat striktně podle pokynů výrobce a chránit si kůži, oči a sliznice. Vždy pracujeme venku, ne v interiéru. Při použití v místnosti musíte intenzivně větrat. Jde o látku nebezpečnou životnímu prostředí. Nikdy jej nepoužíváme v přítomnosti dětí. Pozor dejte u kusů slepených klihem. Louh toto lepidlo odstraní a nábytek se může rozpadnout na prvočinitele.

Ochrana dřeva

Po odstranění nátěru zatmelíme trhliny, důlky a nerovnosti na povrchu. Vyměníme silně poškozené části a doplníme chybějící díly. Můžeme si je nechat vyrobit u truhláře. Vyřezávané ozdobné nožky a koncovky zakoupíte u specializovaných firem. Pak ošetříme nábytek přípravkem proti parazitům a houbám. Pokud je nábytek již napaden, jde o hlubší ošetření než jen o preventivní nátěr. Řídíme se pokyny výrobce. Pak můžeme dávat nový barevný nátěr nebo lze ponechat dřevo v přírodním odstínu nebo použijeme povrchovou úpravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *