Jak nabrousit řetěz motorové pily

Při práci na zahradě mnozí z nás využívají motorovou pilu. Pomocí ní prořezáváme a kácíme stromy, případně si připravujeme dřevo na topení. Ani u kvalitní pily se ale nevyhneme tomu, že po čase dojde k otupení řetězu. Je tak dobré vědět, jak se provádí broušení a co všechno je k tomu potřeba. Jak nabrousit řetěz na motorové pile?

Když má motorová pila dobře posloužit, je dobře naostřený řetěz naprostou nutností. Kromě toho, že vám s kvalitně naostřeným řetězem půjde práce lépe od ruky, bude práce s pilou také mnohem bezpečnější. Pokud je řetěz na pile tupý, může to způsobit nejen horší řezy, ale také velké vibrace motorové pily, což se mimo jiné projeví na její rychlejším opotřebení. Zejména to uškodí motoru. Zanedbatelné není ani riziko úrazu.

Tip: Jak založit pařeniště

Kdy je třeba řetěz pily naostřit

Důležité je vědět, kdy už je řetěz pily tupý. Poznáte to při práci, když se pila bude stále obtížněji zařezávat do dřeva. Při správném naostření řetězu na pilu během práce v podstatě nemusíte vyvíjet vůbec žádný tlak. V případě, že je řetěz už tupý, budete na řezání muset vynakládat mnohem větší námahu. Budete potřebovat kulatý pilník s ryskou.

Výběr pilníku a správný úhel

Při základním nabroušení řetězu si vezměte kulatý pilník. Zuby řetězu pak naostřete pod úhlem asi 30 stupňů. Nejlepším pilníkem na klasický řetěz motorové pily je v tomto případě ten, který má průměr 4 mm. Pokud by byl průměr pilníku větší, případně byste broušení prováděli pod větším úhlem, mohlo by dojít k poškození řetězu a jeho zubů. Broušení zabere asi 5 minut a provádějte minimálně 1x ta rok.

Tahy při broušení zubů

Broušení řetězu na motorové pile provádějte tak, že pilník nasadíte na hoblovací zub, zkontrolujete si správný úhel podle rysky a budete dělat tahy směrem od sebe s využitím celé délky pilníku. Tahy proveďte vždy asi 3x. Pokud je řetěz velmi tupý, proveďte 5 tahů. Důležité je, abyste u všech zubů provedli stejný počet tahů. Zabráníte tak tomu, že by každý zub měl ve výsledku jinou velikost. To by negativně ovlivnilo řezání dřeva. Nejprve nabruste všechny zuby po jedné straně, pak pilu otočte a zuby nabruste z druhé strany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *