Jak správně vybrat rekuperační jednotku?

Při rekuperaci vzduchu se využívá teplo z odváděného vzduchu. Následně se toto teplo předá nově přivedenému vzduchu. Nevíte, jak si vybrat rekuperační jednotku? Poradíme, čtěte dál.

Každá rekuperační jednotka má výměník (rekuperátor), který studený venkovní vzduch přihřívá teplem z odváděného vzduchu. Dochází tak k šetření energie na vytápění objektu i při zajištění hygienických limitů.

Rekuperace vzduchu do bytu

Proč pořídit rekuperační jednotku do bytu? Aby v bytě nebyla velká koncentrace CO2 a aby byt větral (méně se tvoří plísně). Většina bytů má okna, která nepropouští chlad, ale ani čerstvý vzduch, což vede k neekonomickému větrání. Bytová rekuperační jednotka se používá i na toaletě a v koupelně, protože odstraňuje vlhkost a pachy. Dobrou volbou je i do kuchyně, kde se při vaření tvoří různé vůně.

Rekuperační jednotky se dělí na lokální a centrální

Lokální větrací jednotka se dá celkem jednoduše nainstalovat do bytu a baráku a to i bez vzduchotechnických rozvodů. Zvládne vyvětrat pouze část bytu, bohužel nedochází k výměně vzduchu v celém objektu.

Centrální větrací jednotka naopak dokáže odvětrat celý objekt a nehlučí. Na druhou stranu je její instalace náročnější, takže je dobré nad ní přemýšlet již při stavění nebo rekonstrukci bytu/baráku.

Výhody rekuperačního větrání

  • Ušetříte na elektrické energie
  • Lepší kvalita vnitřního prostředí – eliminace vlhkosti, plísní a snížení koncentrace CO2 a radonu
  • U centrálních rekuperačních jednotek letní by-pass – chlazení domu v létě intenzivním větráním v nočních hodinách, kdy je venku nižší teplota. Dobře zateplený dům s dobrou akumulační kapacitou zdiva a rekuperačním větráním nepotřebuje klimatizaci.

Nevýhody rekuperačního větrání

  • Vyšší počáteční investice a (někdy) delší doba návratnosti.

Co je to aktivní rekuperace s chlazením a pasivní rekuperace

Rekuperaci rozdělujeme na 2 základní typy – aktivní a pasivní. Na trhu můžete najít také hybridní rekuperaci, která kombinuje to nejlepší z těchto dvou typů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

rekuperační_jednotka

Pasivní rekuperace

Rekuperační výměník většinou obsahuje 2 průtokové křížící se kanálky. První odvádí teplý znečištěný vzduch a druhý přivádí studený čistý vzduch. Čistý vzduch přijímá teplo z odváděného, což znamená, že pasivní rekuperaci využijete převážně v zimě. V létě se tento systém obchází pomocí rekuperačního výměníku s letním by-pass, který brání přívodu teplého vzduchu.

Aktivní rekuperace

Aktivní rekuperace má velkou výhodu v tom, že poslouží i v létě, protože čerstvý vzduch ochladí. Není potřeba koupě externí splitové nebo multisplitové klimatizační jednotky. Jediné co musíte udělat, je otočit chod kondenzátoru a výparníku.

A to není vše. Aktivní rekuperace se dá také spojit s ohřátím vody. Během teplých slunečných dnů, kdy není nutné byt zahřívat, se energie ukládá v zásobníku. Pořízení aktivní rekuperační jednotky stojí trochu více, ale věřte, že se vám peníze postupem času vrátí.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *