Jak se zbavit krtka?

Boj s krtkem je někdy nekonečný. Přinášíme vám ty nejlepší rady, jak s krtkem skoncovat nebo jej alespoň vyhnat k sousedům.

Krtek vytváří rozsáhlý labyrint chodeb a z jeho hlavní chodby vede celá síť mnoha menších, postranních chodbiček. Jsou to právě tyto chodby, co zahrádkářům nejvíce vadí. Krtek podrývá rostliny, poškozuje jejich kořeny a ty pak hynou. Trávník plný krtinců je k vzteku. Krtek může být i užitečný. Loví larvy, hmyz, myši i ostatní škůdce. Škody způsobené krtkem, mohou být menší než škody škůdců, kterých by nás krtek zbavil. Zvažte, zda krtka na zahrádce neponechat.

Co na krtka pomůže

Na krtka není žádná ochrana 100%, jsou velmi adaptabilní tvorové. Můžete vysadit rostliny, které krtkovi nevoní. Pravidelně vysazujte afrikány, česnek, pryšec křižmolistý i aksamitník. Nejen květy a listy, ale i kořeny těchto rostlinek jsou velmi aromatické a krtek se z vaší zahrádky rád přestěhuje. Krtkovi nevoní ani čerstvá citronová kůra, psí a kočičí srst, lidské vlasy, tvarůžky i zelené listy ořešáků.

Další účinné prostředky

Do krtčích chodbiček také můžete vložit starý hadr či noviny namočené v benzínu nebo naftalínu. Pak je třeba zamezit přístupu ohně. Existují i speciální aromatické kuličky, které se vkládají do chodbiček a krtka odpuzují. Můžete vložit do krtčích chodeb i ořechy uvařené v mýdlovém louhu z mazlavého nebo jádrového mýdla. Zvážit můžete i použití dýmovnice, kterou krtka prostě vykouříme.

Plašičky

Jinou možností jsou plašičky, které vydávají vibrace či zvuk. Nastříhané PET lahve do tvaru větrníku na kovové tyči, nebo zakoupené kovové či plastové větrníky nebo ultrazvukové přístroje z obchodů. U menších ploch je možné krtka vyhnat pomocí průvanu zpětným chodem na vysavači. K dostání jsou i speciální pasti, které zakopete do země, které se ale nesmí dostat do styku s lidským pachem. Speciální Liquid gel se aplikuje do chodeb, krtek si olíže packy a během 10 dnů se otráví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *