Nejčastější nutné opravy: Jak si s nimi poradit krok za krokem?

nejčastější_opravy_PR

Žádný vlastník domu se nevyhne nutným opravám nejen na samotném domě, ale i na jeho vybavení. Během svého života se setkáte kromě menších úprav i s těmi většími, jako je oprava střechy nebo výměna oken. V každém případě se nebude jednat o zrovna jednoduchý proces. 

Nemusíte se ale bát – my vás totiž celým procesem provedeme v pěti jednoduchých krocích!

1. Jaký je rozsah škody?

I když by to mohlo znít jako banalita, v první řadě byste měli vždy zjistit, jaký je skutečný rozsah škody. Ten totiž nemusí být takový, jak se může na první pohled zdát. Někdy i menší poškození mohou pomoci odhalit větší problém, který by vás mohl v budoucnu nemile překvapit.

Proto si vždy s vysokou pečlivostí ověřte, zda je dané poškození pouze povrchové nebo je projevem něčeho mnohem většího. Jedním z příkladů může být popraskaná fasáda, která vám reálně může přinést mnohem větší potíže, než byste čekali.

Nejčastějším nešvarem je plíseň, která se na fasádě může viditelně projevit až později. K jejímu vzniku stačí, aby se do jedné z prasklin dostalo trochu vlhkosti. Pokud nejste sami schopni zhodnotit její stav, bude nejlepší přizvat si na pomoc odborníka.

2. Vyplatí se vám oprava?

Poté, co zjistíte skutečný stav poškození, byste měli popřemýšlet nad tím, jestli se vám oprava vůbec vyplatí. Někdy může být poškození natolik rozsáhlé, že budete muset přistoupit ke koupi úplně nového vybavení nebo větší rekonstrukci.  

S tímto problémem se můžete setkat hlavně u kotlů či rovnou celých topných systémů, které často bývají zastaralé a opotřebované. Pokud je tomu tak i ve vašem případě, je téměř jisté, že se jejich výměně v blízké době nevyhnete. Vše můžete oddálit dobře mířenou opravou, která se ale v takových případech dlouhodobě nevyplatí.

3. Bez pořádného plánu se neobejdete

Když se rozhodnete, že má oprava smysl, budete si ji muset nejprve pořádně naplánovat. Celý plán se bude odvíjet od druhu opravy, kterou chcete provést. Co se týče venkovních oprav, měli byste se řídit i vnějšími podmínkami a počasím.

Pro většinu oprav jsou vhodnější letní měsíce, během kterých vás neomezují nízké venkovní teploty nebo přílišná vlhkost. Předem byste si měli naplánovat i to, jaké materiály budete pro opravu potřebovat. Ne všechny musí být dostupné ihned a jejich doprava může trvat několik dní, ne-li týdnů.

4. I na menší opravy a rekonstrukce si připravte rozpočet

Některé menší opravy a rekonstrukce mohou pořádně zasáhnout do vašeho rodinného rozpočtu. Právě proto se vyplatí plánovat i to, kolik vás bude taková oprava stát. Inspirovat se můžete nejen na internetu, ale cenu můžete odhadnout i podle hodnoty jednotlivých materiálů.

V každém případě ale vždy počítejte s menší finanční rezervou, díky které budete moci pokrýt nečekané výdaje navíc. Během opravy totiž můžete přijít i na další škody či nešvary, které budou potřebovat neodkladnou nápravu.

Celkové náklady na opravu mohu často přesáhnout vámi stanovený rozpočet. V takovou chvíli máte dvě možnosti, a to buď řešení problému odložit, nebo najít jiný zdroj jeho financování

Tím může být sjednání půjčky bez doložení příjmů, u které se vyhnete získávání potvrzení od vašeho zaměstnavatele, což vám podstatně ušetří starosti s byrokracií. Nabídek existuje celá spousta, nezapomeňte tedy porovnávat, abyste mohli dokončit rozdělané práce bez zbytečných nákladů navíc.

5. Pustíte se do opravy sami, nebo vše necháte na profesionálovi?

Jako poslední byste měli řešit i to, jestli se do opravy pustíte svépomocí nebo raději vše vložíte do rukou profesionálů. Obě možnosti mají samozřejmě své výhody a nevýhody. Velkou roli by měl ve vašem rozhodování hrát rozsah opravy.

Pokud se jedná o menší poškození, které můžete vyřešit během pár minut či hodin, určitě si vystačíte sami. Naopak rozsáhlé rekonstrukce se neobejdou alespoň bez menšího zásahu stavební společnosti či řemeslníka. Vždy byste se měli řídit jednoduchou radou – nepřeceňujte své vlastní síly a raději si nechte poradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *