Jak odstranit rez? Poradíme vám, jak na to.

Při odstraňování koroze a nátěrů ocelových konstrukcí a předmětů je několik možností. Stabilní a kvalitní nátěr lze docílit důkladným očištěním a nátěry. Existují i barvy na zkorodované povrchy.

Kovové konstrukce z ocelových trubek, profilů a pásoviny je nutné odstranění povrchové koroze, natření ocelových dílů barvou na kov v podobě antikorozního nátěru. Tyto barvy lze použít po odstranění svrchní vrstvy koroze a otření suchým hadrem.

jak odstranit rez

Penetrátory a nátěry proti korozi

V některých případech ale pod zdánlivě pevným a neporušeným barevným povlakem pokračuje koroze. Nedostatečně připravený zkorodovaný podklad pro další nátěr může snížit životnost nátěru až o 60 %. Dobré je použít kromě mechanického očištění i některý z chemických odrezovačů nebo antikorozní barvu s obsahem antikorozních pigmentů, kterou lze natírat na zkorodovaný kov. Na silně zkorodované povrchy dejte nejdříve vrstvu penetrátoru koroze.

Tip: Renovace starého nábytku. Poradíme, jak na to.

Stabilizátory koroze

Stabilizátor koroze zároveň slouží jako základní nátěr. Vodou ředitelný stabilizátor koroze je určený na zastavení počínající koroze a korozních reakcí u tenčích vrstev rzi. Neproniká silnějšími vrstvami koroze. Jednosložkové základové impregnační barvy jsou vytvrzovány vzdušnou vlhkostí. Provedou základní impregnační nátěr kovů a posílí přilnavost dalších vrstev nátěrů u zkorodovaných povrchů zejména ve vlhku. Chemický stabilizátor koroze stabilizuje rez a uzavírá povrch vůči dalšímu působení vlhkosti. Používá se tam, kde nelze rez dokonale mechanicky odstranit a jako základový nátěr pro kombinaci s vrchními barvami na kov.

Osvědčené rady

Menší předměty se často efektivně odrezují namočením do lázně. Účinným prostředkem k rozpouštění rzi je kyselina citronová v podobě 2% roztoku. Účinnost lze před ponořením odrezovaného předmětu zvýšit ohřátím roztoku. Použít lze i ocet v ředěném i neředěném stavu. Musíte hlídat délku louhování kvůli agresivním účinkům octa. Rozpuštěná vrstva rzi se opatrně čistí ocelovým kartáčem a opláchne. Po použití kyseliny či octa je nutné povrch předmětů pasivovat, aby nekorodovaly znovu.

Pasivace

Dříve se používal kaméliový olej, dnes konzervační prostředky typu Konkor či WD-40. Před konzervací odrezovaný předmět osušte proudem vzduchu, nejlépe z kompresoru. Pasivovat lze povrch nástřikem na ještě mokrý povrch a osušit až pak. Konzervační olej do odrezovaného pronikne i přes roztok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *