Finská sauna svépomocí

Postavit si saunu není zas tak drahá záležitost. Čeští kutilové zvládnou samozřejmě i saunu. Výrobci saun vymysleli stavebnice pro svépomocnou montáž a instalaci. Není nutné se trápit celkovou výrobou dílů. Můžeme si koupit jednotlivé komponenty nebo celý set včetně příslušenství. Pro stavbu sauny potřebujeme hlavně prostor. Nemusí být příliš velký, stačí jen pár metrů čtverečních, stačí tedy 3, 4 až 6 m². Může být součástí bytu, sklepa nebo velké garáže, dá se ale umístit i do zahradního domku nebo větší pergoly.

Postavte si domácí saunu

Korpus sauny nemusí být celodřevěný ani samostatná kabina. Můžeme využít i stěny nebo roh v místnosti a pak jej dřevem obložit a spojit s další částí kabiny. Důležitá je kvalitní tepelná izolace doplněná hliníkovou izolační folií, která teplo udrží vevnitř. Použijte nejlépe skleněné dveře z bezpečnostního skla, vlhkoměr a teploměr, vědro, přesýpací hodiny, zvolte příjemné světlo a nezapomeňte ani na ventilační průduch. Komponenty lze koupit zvlášť nebo jako sadu. Správně vyměřte prostor kvůli nákupu materiálu i s rezervou. Počítejte s drobným zúžením prostoru, které způsobí izolace a obklad. Nezapomeňte na prostor na dveře, které se vždy otevírají směrem ze sauny ven. Výška sauny by neměla přesáhnout 210 cm a zachovejte bezpečnostní vzdálenost 110 cm od horní hrany lavice do stropu a zbytečně nevytápějte velký prostor.

Postup při montáži

Konstrukční hranoly přišroubujte přímo na zeď. Při vodorovném obkladu je klademe svisle a naopak. Mezery mezi hranoly se vždy vyplňují izolací. Volte tenčí izolaci než hranoly, aby se vytvořila vzduchová mezera a mezi palubkami a izolací proudil vzduch. Izolační desky potáhneme reflexní alu folií. Přichytáváme sponkami a oblepíme alu páskou ve spojích. Izolace stropu musí mít dvojnásobnou tloušťku. Před obkladem vedeme speciálními silikonovými kabely SiHF rozvody elektřiny pro světla, reproduktory i topidlo. Zateplenou konstrukci s rozvody překryjeme palubkami, nedotahujeme je na těsno kvůli dilataci a možnému sesychání. Vhodné je skryté připevnění kotvícími sponkami a kolářské hřebíčky.

Saunová kamna

Opravdová finská saunová kamna jsou od společnosti Harvia. Výkon se počítá podle metrů kubických, tedy jak velkou místnost budou vytápět. Od kamen dodržujte odstupové vzdálenosti, které jsou vždy uvedeny u konkrétního topidla. Pro zvýšení bezpečnosti zvolte ochranné bezpečnostní kryty, madla či dekorativní kamennou stěnu za topidlo. Ve finské sauně jsou na kamnech rozžhavené kameny, na které se nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Do vody na polévání dejte vonné esence z bylin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *