Jak a čím vybělit prádlo, aby oslnivě zářilo čistotou

Bílé kousky oblečení a bytového textilu často ztrácí svou zářivou čistotu a sněhobílou svěžest. Jak tedy vybělit zašedlé nebo zažloutlé prádlo? Kromě známého Sava a klasických bělidel z obchodu existuje i několik metod, které mohou navrátit bílému textilu jeho oslnivý vzhled.

Možná si i vy často povzdychnete, kde jsou ty doby, kdy se dalo povlečení i bílé pánské košile vyvařit a na slunci kousky získaly oslňující bělostnou barvu. Je všeobecně známo, že bakterie, viry, alergeny a patogeny se hubí až při 60 ⁰C, ale i ložní prádlo či utěrky výrobce často povoluje prát jen na 30 °C.

Prádlo se na nízké teploty často vyprat vůbec nedá a pach potu pak přerážíme drahou aviváží a parfémy do prádla. Při volbě vyšší teploty často oblečení sníží svou velikost o pěkných pár velikostí. Mnoho krejčích a švadlen už dávno zapomnělo, že se látky musí před šitím vyprat a vysrážet a při střihu se musí sledovat směr tkaní textilu, který určuje, že se oblečení nesrazí do délky a neroztáhne do šířky.

Bělení prádla jedlou sodou

Prádlo můžete jako naše babičky namočit do nádoby s jedlou sodou a tak horkou vodou, jakou povoluje štítek na textilu. Jedlou sodu můžete také dát před praním přímo do pračky. Využijte ji i při bělení záclon. Využít lze i prášek do pečiva či sůl. Pokud to pračka umí a textilie dovoluje, nejlepší je ji vyprat na 95 ⁰C, nebo bílé prádlo s vodou a sodou bikarbonou rovnou vyvařit ve velkém hrnci.

Bělení prádla octem

Trikem našich babiček bylo také bělení prádla octem. Pokud jej dáte přímo do pračky, prádlo se vybělí, odstraní se zažloutlé skvrny od potu, vydesinfikuje se s ním i pračka, textil i buben zbavíte i zápachu, vodního kamene i usazenin v potrubí. Kvasný ocet či vinný ocet nalijte i do nádržky pro aviváž, kterou vynechejte. Nemusíte se obávat, ocet po vyprání z oblečení a textilií není vůbec cítit.

Čištění pračky

Bělení prádla citronem či kyselinou citronovou

Vyzkoušet můžete i bělení prádla citronem nebo kyselinou citronovou. Bílé prádlo nechte na pár hodin odmočit v teplé či horké vodě s kyselinou citronovou. Méně výrazné skvrny můžete rovnou vyprat po přidání 100 ml citronové šťávy či kyseliny citronové do bubnu pračky. Toto množství dejte do pračky i v případě, že jste prádlo s výraznými fleky předem namočili.

Bělení prádla žlučovým mýdlem

Při namáčení bílého prádla skvrny, mastnotu, límečky bílých košil i špinavé bílé ponožky ještě pořádně přejeďte napěněným žlučovým mýdlem a jemným kartáčkem. Nepleťte si však žlučové mýdlo s jádrovým mýdlem s jelenem. V tomto mýdle či mýdlovém prášku však můžete prádlo vyprat. Naše babičky s ním mají skvělé zkušenosti. Ke konečnému bělení využívaly také sluneční paprsky.

Výběr ložního prádla

Zásady pro praní bílého prádla

Aby bílá barva prádla vydržela co nejdéle, perte ho zvlášť, používejte při praní prášky, kapsle, mýdla a gely určené pro bílé prádlo. Do pračky dávejte méně prádla a nezapomeňte ji pravidelně čistit.

Často kladené dotazy

Jak vybělit prádlo inkoustem či modřidlem?

Pokud má bílá barva modrý nádech, prádlo vypadá ještě bělejší a čistější. Dříve se kvůli tomuto efektu přidávalo při praní modré barvivo známé jako modřidlo s názvem Ultramarin, které opticky zjasňuje bílou barvu. Rozpusťte špetku mořidla v trošce vody a přidejte do posledního máchání. Můžete jej nahradit i kapkou inkoustu. S projasněním bílé barvy na prádle pomůže i přidání boraxu do pracího prostředku. Odstraní zbytky skvrn a současně změkčí vodu. Zkusit lze i peroxid vodíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *