Jak vybrat správně aku vrtačku?

V každé domácnosti čas od času dochází k renovaci, například když potřebujete sešroubovat nábytek, sádrokartonové desky nebo vyvrtat díru do dřeva či kovu. Klasická elektrická vrtačka není pro tento typ účelu vždy šikovným zařízením. Pro takovou práci jsou nejužitečnější a nejšikovnější aku vrtačky a šroubováky.

Aku nářadí

Výhody aku vrtačky

Na trhu je dostupných mnoho přístrojů tohoto typu, ale vyplatí se přizpůsobit aku vrtačku svým individuálním potřebám a zbytečně nepřeplácet. Pokud potřebujete pouze zařízení na šroubování a demontáž různých typů šroubů a svorníků, bude optimální momentový klíč na baterie. Aku šroubovák má možnost měnit směr otáčení: pravý, levý, ale často i dvě rychlosti. Všestrannějším zařízením je akumulátorová aku vrtačka. Kromě šroubování umožňují vrtání do dřeva nebo kovu.

Aku vrtačky a šroubováky mají mnoho výhod, díky kterým jsou oblíbené jak mezi kutily, tak mezi profesionály:

  • Mobilita – aku vrtačku můžete používat, aniž byste se museli starat o to, zda je poblíž elektrická zásuvka nebo zda můžete použít prodlužovací kabel.
  • Pohodlí – bateriové modely jsou většinou lehké, díky čemuž se ruka uživatele neunaví tak rychle jako u těžkých kabelových modelů. Absence napájecího kabelu usnadňuje a usnadňuje ovládání, protože se nemusíte bát, že se kabel zamotá.
  • Fexibilní použití – lze ji snadno použít všude tam, kde může být síťový model těžkopádný. Týká se to především práce na žebřících, lešení a na těžko dostupných místech.
  • Nízká hlučnost – bateriové modely jsou během provozu tiché.

Na co si dát pozor při nákupu aku vrtačky?

Vzhledem k tomu, že se jedná o bateriová zařízení, vyplatí se vědět, jaké parametry má baterie aku vrtačky. Prvním parametrem je kapacita baterie vyjádřená v Ah. Čím vyšší je kapacita baterie šroubováku/vrtačky, tím déle vydrží na jedno nabití. Samozřejmě bude záležet i na tvrdosti materiálu, se kterým pracujete. Dalším parametrem bude doba nabíjení, tedy doba, kterou nabíječka potřebuje k úplnému nabití baterie.

V současné době je většina baterií vybavena lithium-iontovým článkem (Li-ion), vyznačují se vysokou kapacitou a rychlou dobou nabíjení. Najdete zde i nikl-kadmiové a nikl-zinkové články. Co se týče samotného aku vrtačky, moment vyjádřený v Nm bude určovat sílu, kterou může šroubovat nebo vrtat. Většina modelů má postupné nastavení krouticího momentu, což vám umožňuje přizpůsobit sílu vrtání a šroubování konkrétnímu materiálu.

Každý uživatel vrtačky/šroubováku by měl mít příslušné příslušenství. K zašroubování šroubů a vrutů budete potřebovat bity. Mohou být jednostranné nebo oboustranné. Může se vám však hodit celá sada bitů různých tlouštěk a tvarů. To vám umožní utahovat šrouby a šrouby s různými stopkami. Kvalitní vrtáky se vám budou hodit pro vrtání otvorů – do dřeva, kovu i betonu.

V případě aku vrtaček určitě mějte náhradní baterii nebo rovnou dvě. Kromě toho je také nutná nabíječka. Nejčastěji je součástí sady. Vyplatí se však pořídit rychlonabíječku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *