Proč zvolit kuchyňská dvířka z masivu?

Kuchyň můžeme označit za přirozené srdce domácnosti. Kromě realizace kulinářských ambicí slouží většinou také jako prostor pro setkávání celé rodiny. Jedním z nejdůležitějších kroků při navrhování kuchyně je volba materiálu a dekoru kuchyňských dvířek. Musíte se rozhodnout pro tu správnou barvu i tvar, aby vás prostor brzy neomrzel a dvířka sloužila dlouhé roky.

Dřevo odjakživa mělo, má a bude mít nezastupitelnou hodnotu v nábytkářském průmyslu. Masivní provedení jakéhokoli kusu nábytku jednoznačně představuje luxusní variantu pro interiérové sestavy i designové solitéry. Kuchyňská dvířka z masivu jsou oblíbená kvůli jejich originalitě, jedinečnosti a přírodnímu původu. Pro výrobu se používají různé dřeviny, u kterých je rozdíl patrný v kresbě dřeva, tvrdosti či struktuře. Klasiku reprezentuje dub, buk, smrk, třešeň nebo ořech. Stoupající poptávka je pak hlavně po exotických dřevinách s výraznou kresbou nebo netradičním zabarvením. 

Zdroj: Unsplash

Dřevo dodá každému interiéru na útulnosti a vykouzlí v nejedné domácnosti příjemný hřejivý dojem. Podle odborníků má také příznivý vliv na psychiku člověka. Už dávno neplatí, že se hodí pouze do sestav v rustikálním stylu. V kombinaci s čistými jednobarevnými plochami nebo třeba lakovanou úpravou povrchu se stává neodmyslitelnou součástí moderních nábytkových sestav. Masiv je nejčastěji volbou náročných klientů tíhnoucích ke kvalitě a stylu a také lidí, kteří si nedokážou představit domov bez živé krásy a přírodních materiálů. 

Zdroj: Unsplash

Vlastnosti

  • Zdravotní nezávadnost
  • Dlouhá životnost
  • Snadná úprava povrchu
  • Nadčasovost
  • Částečná opravitelnost
  • Široká nabídka dřeva a jeho odstínů
  • Náchylnost na vlhkost
  • Vyšší cena

Plusem masivního provedení je jeho originalita. Lamino se sice snaží napodobit přírodní krásu dřeva, ale jde pouze o uměle vytvořené náhražky, které se originálu nevyrovnají. Kromě toho dřevo voní, vybarvuje se a tím získává na kráse. Po celou svou existenci si zachovává své kouzlo.

Zdroj: Unsplash

Textura závisí na struktuře a na barevných rozdílech dřeva. Ty určuje směr vláken, průběh letokruhů, póry dřeva a jiné charakteristické črty, které dělají z každého kusu unikát. Pokud si obstaráte dvě stejné skřínky, počítejte s tím, že nikdy nebudou na vlas identické.   

Ze zdravotního hlediska se jedná o výjimečně pozoruhodný materiál, jelikož neuvolňuje žádné karcinogenní nebo jiné zdravotně závadné látky. Mnoha generacemi prověřený masiv splňuje nejpřísnější kritéria pro zdravý domov a odborníci dokonce doporučují masivní dřevěný nábytek u dětí a alergiků.

Zdroj: Unsplash

Cena

Mezi levnější dřeviny zařazujeme smrk a borovici, které jsou nejčastěji využívané u rustikální výroby nábytku. K ušlechtilejším dřevinám patří například dub, buk, ořech, bříza, jilm nebo třešeň. U luxusních interiérů sahají designéři po exotických dřevinách, ale kvůli ceně se většinou jedná o dýhu. 

Masivní dřevo přijímá velice lehce barvu mořidel. Díky tomu můžete experimentovat s jeho odstínem. Za masiv hovoří i přirozený proces stárnutí, díky kterému získává tzv. patinu.

Údržba

Obecně u dřeva platí, že čím je tvrdší, tím je odolnější. Proto se nejčastěji využívá dřevo z nejtvrdších stromů, jako jsou dub, buk či třešeň. Před použitím se upravuje mořením a lakováním. Nevýhodou je fakt, že dřevo pořád pracuje, je náchylné na teplotní změny i vlhkost a lehce u něj může dojít ke zkroucení nebo popraskání. Proto je důležité udržovat kuchyň neustále v suchu. V případě poškození máte možnost přebroušení a přelakování, což povrch vrátí do bezchybného stavu. Samozřejmě vše závisí na charakteru poškození a jeho rozsahu.

Je velice důležité, aby si dřevo zachovalo své přírodní vlastnosti. Jak pro jeho vzhled, tak i vůni a životnost. Dřevo dýchá, voní, absorbuje vlhkost a následně ji opět uvolňuje, čímž napomáhá udržovat příjemné klima v místnosti.

Pro údržbu masivního nábytku platí několik zásad a je potřeba ho chránit před:

  • vlhkostí (polití tekutinou i stoupající párou)
  • přímým teplem (umístění v blízkosti topného tělesa nebo krbu)
  • mechanickým poškozením (zatěžování, poškrábání povrchu).

Pro odstranění prachu a lehkého znečištění používejte jemný hadřík nebo prachovku. Měla by být čistá, měkká a maximálně mírně vlhčená. Není vhodné utírat povrch mokrým hadrem, protože hrozí jeho nabobtnání nebo může být poškozena vrchní lakovaná vrstva.

Při větším znečistění se řiďte pokyny výrobce a používejte pouze přípravky, které doporučuje. Rozhodně se vyvarujte výrobkům obsahujícím abraziva, brusné a leštící pasty nebo jiné složky schopné poškrábat povrch. Každý výrobce nábytku zpravidla prodává, doporučuje nebo přímo dodává čistící sadu – olej či vosk.

U bílých a světlých ploch se vyhněte barevným čističům nebo politurám obsahujícím olej. Ty nepoužívejte ani na nábytek lakovaný matným lakem, protože může dojít k nerovnoměrnému vyleštění.

Zdroj: Unsplash

Pokud máte doma nábytek z masivního dřeva bez lakovaného povrchu, jeho opravu zvládnete i sami. Na rozdíl od lakované sestavy, kterou nelze opravit lokálně a její renovaci provádí výhradně truhlář.

Pro rozlité tekutiny a ušpinění potravinami platí jedna zásada – neprodleně utřít! Znečištění nábytku od špinavých rukou, fixů nebo tužek odstraníme pomocí speciální brusné houbičky, která by měla být součástí čisticí sady. Při nárazu tupým předmětem, který zapříčiní vznik důlku, lze defekt zlikvidovat mírným a opakovaným napařováním povrchu. U hrubého poškození, jako jsou škrábance nebo rýhy, se nábytek probrousí nebo zcela zrestauruje přímo u truhláře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *