Jak vyčistit ucpaný záchod?

Ucpaný záchod není nic příjemného. Ještě než začnete s uvolňováním průchodu, zkuste jedenkrát pořádně spláchnout, ať máte jistotu, že je záchod skutečně ucpaný. Při čištění si nezapomeňte navléct dlouhé gumové rukavice.

Ucpaný záchod je velmi nepříjemnou záležitostí a mnohdy jej ucpou objemné předměty, které do WC nepatří, nebo velké množství toaletního papíru. Nevhazujte proto do toaletní mísy zbytky jídla, oleje a tuku, dámské hygienické potřeby ani vlhčené ubrousky. Po čase se může ucpat záchod i s nánosem vodního kamene v kombinaci s tím, co splachujeme. Nepropustnou zátku je pak těžké odstranit. Podívejme se na několik základních rad, pomocí kterých byste měli ucpaný záchod opět zprovoznit.

Jar nebo podobný prostředek na nádobí přímo do mísy

Před uvolňování průchodu se přesvědčte, zda je přívod vody uzavřený. Dávejte pozor na podlahu, aby vám záchod nepřetekl. Pro jistotu nejbližší okolí obložte starými novinami nebo papírovými utěrkami. Zkuste nalít trochu jaru na nádobí do mísy a přelijte ho půlkou kbelíku horké vody. Vodu s jarem nechte pár minut usadit. Překážka se často změkčí a pak se dá spláchnout. Pokud voda neodteče, použijte gumový zvon.

Gumový zvon na WC

Zvon na vyčištění odpadu u WC by měl být dostatečně velký a pevný. Měl by být vyrobený z gumy ve tvaru poloviny koule, nebo alespoň s dostatečně velkým volným okrajem, aby se mohl do otvoru dostatečně přisát. Pak můžete vyvinout větší tlak. Zvon ponořte do mísy a zatlačte na něj pomalu směrem dolů. Otvor do sifonu je třeba mít úplně zakrytý a zvon ponořený ve vody. Zvonem pořádně pumpujte vodu.

Silný drát nebo instalatérské pero

Pokud zvon nepomůže, použijte ohnutý silný drát. Pokud je ucpávka zhruba 10 až 15 cm dál v odpadu, může to zabrat. Konec drátu oviňte hadrem, abyste nepoškodili záchodovou mísu. Pokoušejte se drátem otáčet, tlačit ho střídavě dovnitř a ven, aby se překážka v sifonu lépe uvolnila. Mnohem delší je instalatérské pero, které dosáhne i do několika metrů.

Jedlá soda s octem

Můžete také zkusit čištění odpadů jedlou sodou a octem, tedy použít kombinaci jedlé sody a octa. Nasypte do záchodové místy balíček jedlé sody a pak velice pomalu přilévejte celou láhev octa. Směs bude dost pěnit. Soda s octem vytvoří směs, která pomůže k rozleptání organických překážek. Ocet se hodí i na čištění pračky.

Chemie na ucpaný záchod

Pomocí chemie lze uvolnit špunt, který se v kanalizaci vytvořil. Ucpaný záchod se nejčastěji uvolňuje za pomocí louhu neboli hydroxidu draselného. Lze použít i silný hydroxid draselný, ale je nutné se vyvarovat kontaktu. Nejčastěji se hydroxid prodává ve formě různých přípravků pro uvolnění odpadů se specifickým názvem. Asi nejvíce známý je takzvaný Krtek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *