Péče o zahradní jezírko během roku

Dobře udržované zahradní jezírko je okrasou a chloubou každé zahrady. Abyste se však mohli kochat pohledem na čistou vodní hladinu po celý rok, je nezbytné se o jezírko pravidelně starat. 

Jarní péče o jezírko

Stejně jako okolní příroda, se na jaře probouzí i zahradní jezírko. Zkontrolujte, jestli v něm není nadbytek živin, abyste případně včas zamezili nadměrnému růstu řas. Z jezírka odstraňte listí, odumřelé části rostlin, ostatní nečistoty a bahno. Můžete také vyměnit část vody a nainstalovat UV sterilizér s filtrem. Je-li teplota vody nižší než 10°C, krmte ryby lehce stravitelným krmivem. Jarní krmení ryby posílí po zimním období, během kterého nebyly vůbec kmeny.

V létě se také musíte o jezírko starat

S příchodem léta zahradní jezírka rozkvetou do krásy. Protrhejte rychle rostoucí rostliny a především v horkých letních dnech sledujte kvalitu a množství vody v jezírku. V létě může docházet ke znečištění vody pyly, posekanou trávou, spadaným listím, uhynulými živočichy a vším, co do jezírka zanese vítr. V jezírku hrozí přemnožení vodních rostlin, řas a sinic. Udržujte vodu čistou a v odpovídajících hodnotách. Pro čištění vody od napadaných nečistot můžete použít vodní vysavače, skimmery s biofiltry nebo UV zářiče.

Pokud se část vody odpaří, doplňte ji do běžné výšky. Doporučený objem vody, které jezírku zaručí biologickou rovnováhu, je minimálně osmnáct až dvacet dva metrů krychlových. Při nedostatečné cirkulaci vody zkontrolujte, jestli není zanesený filtr nebo potřeba vyčistit čerpadlo. Aby ryby v jezírku měly dostatek kyslíku, je potřeba vodu provzdušňovat pomocí vzduchování pro jezírka

Aby se voda v jezírku nepřehřívala, nepoužívejte na jeho ochranu před nečistotami v teplých měsících plachtu, ale pouze ochrannou síť, která zachytí velké množství nečistot a současně voda v jezírku zůstane provzdušněná. 

Jakmile se začne voda oteplovat k 20°C, můžete ryby krmit krmivy s vyšším obsahem bílkovin pro jejich lepší růst. 

Na podzim se zbavte spadaného listí

Na podzim se jezírko začíná postupně zklidňovat a jeho obyvatelé se připravovat na zimu. Před příchodem zimy vyčistěte jezírko od napadaného listí, mulčovací kůry a zvadlých rostlin z hladiny i ze dna jezírka. Nečistoty ze dna jezírka vyčistíte s pomocí jezírkového vysavače nebo speciálního přípravku. V polovině října byste měli do jezírka aplikovat jezírkovou chemii obsahující bakterie, které redukují organické zatížení vody v jezírku na minimum. 

Pokud budete na zimu z jezírka odstraňovat filtry a čerpadla, pečlivě je vyčistěte a uložte na vhodné místo. Abyste zabránili zamrznutí jezírka, začněte používat vzduchovací sadu. Aby u dna jezírka, kde přezimují ryby, voda zůstávala teplá, umístěte vzduchovací kámen těsně pod vodní hladinu.

Jakmile začnou teploty klesat, stejně jako na jaře, krmte ryby krmivem s nižším obsahem bílkovin – ať už krmivo plovoucí nebo potápivé. Podzimní krmení rybám pomůže přečkat zimu.

Během zimy je jezírko samostatné

Během zimy se o jezírko nemusíte téměř starat. Pokud v jezírku máte ryby, stačí kontrolovat, aby nezamrzlo. Je-li jezírko dostatečně hluboké, ryby v něm mohou přezimovat. Během zimy ryby nekrmte a nechte je v klidu. Pokud byly ryby v předchozích měsících dostatečně krmeny, zimu bez problémů přečkají. 

Praktická ráda od odborníků

Pro lepší přehled o stavu ryb v jezírku, kolik přípravků jste do vody aplikovali a jaké množství vody v něm bylo, je praktické si tyto informace zaznamenávat. To vám vše velmi zjednoduší. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *