Malá kuchyň s obývákem pro rodinu? Pomohou oddělené zóny, světlé barvy i správné osvětlení

V malých bytech je mnohdy lepší kuchyň s obývacím pokojem propojit. Prostor se tak opticky zvětší a vaše rodina může trávit více času pohromadě. Existuje ale několik pravidel, která se vyplatí dodržovat, abyste zamezili šíření pachů a vytvořili barevně i stylově sladěný celek. Jak na to?

Malá kuchyň s obývákem

Nechte v místnosti volný prostor

I když to někdy není jednoduché, myslete na dostatek volného prostoru, díky kterému nehrozí pocit stísněnosti ani nepříjemné úrazy. Na průchod kolem nábytku bytoví designéři doporučují nechat minimálně 60 centimetrů. A zároveň upozorňují na nevhodně umístěné kuchyňské stoly. Pokud je totiž stůl přímo u stěny, možná ušetříte místo, ale nebude se vám sedět pohodlně.

Vsaďte na jednoduchost a barevné detaily

S malými prostory jde výborně dohromady minimalistický styl. Nic tedy nezkazíte jednoduchým nábytkem v bílé nebo béžové barvě, případně ve světlém dřevě. Pastelové, a dokonce ani výrazné tóny nejsou striktně zakázané, ale mnohem lépe vypadají jen na doplňcích a detailech. Jistě se vám tedy osvědčí barevné polštáře, vázy, lampy či kuchyňské spotřebiče.

Velmi populární jsou také kuchyňské skříňky s různě barevnou přední a postranní částí nebo podobně řešené knihovny, police a televizní stolky. Děti zase ocení pestrý hrací koberec s motivem města a silnic, díky kterému se skvěle naučí, co znamenají dopravní značky, i základní pravidla silničního provozu. A stejně tak je potěšíte barevnými obrázky na stěnách nebo roztomilými dekoracemi.

Vytvořte oddělené zóny

Obě části prostoru je nutné chytře oddělit. Poslouží k tomu například kuchyňský ostrůvek nebo závěs, který se znovu vrací do módy. Hodně ale záleží na dispozici celého prostoru i na tom, kdo a jak často ho bude využívat. Řešením mohou být například i posuvné dveře a různé zástěny.

Vsaďte na multifunkční nábytek i spotřebiče

Zásadní roli hraje variabilita jednotlivých kousků. Až už jde o kuchyňské stoly, pohovky nebo křesla, všechno může být rozkládací či jinak multifunkční. Najdou se i postele, které přes den zasunete do stěny, a podobné vychytávky. V domácnostech se osvědčily i spotřebiče dva v jednom, jako trouba s mikrovlnkou, robotický vysavač s mopem nebo pračka se sušičkou, kterou v mnoha případech musíte umístit právě do kuchyně.

Vyberte vhodné osvětlení

Dobře zvolené osvětlení dokáže divy. Nejenže místnost opticky zvětší, ale také dokáže vytvořit iluzi vyššího stropu a celkově prostor rozzářit. Místo velkých závěsných lustrů proto doporučujeme stropní a nástěnná LED svítidla. Zároveň se vyhněte příliš teplému podtónu. Nejlepší jsou lampy, které maximálně napodobují přirozené denní světlo.

Zdroj obrázku: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *