Jak vybavit pokoj pro školáka?

Dětský pokoj je pro dítě jeho malým světem. Musí splňovat požadavky dítěte. Nejnáročnějším proměnou prochází v období, kdy se z něj stává školák. Zaměřte se na pracovní zónu.

V první řadě je třeba si uvědomit, že hračky z ní hned nezmizí. Dítě hrací zónu potřebuje pro uvolnění a kreativitu. Školák potřebuje kvalitní odpočinek nejen v noci. Pracovní zónu je třeba včlenit do pokoje. Není nutné ji oddělovat nábytkem nebo zástěnami. Mělo by být ale jasné, který prostor je pro školáka určen pro učení, aby ho v ní zbytečně nic nerozptylovalo. Různé koše a bedny pomohou udržet hračky na svém místě a časem poslouží k odkládání jiných potřebných věcí.

Tip: Dětský pokoj pro kluka – 13 úžasných tipů

Pracovní plocha

Největší změnou v pokoji školáka je funkční psací stůl, který by měl mít dostatečně velkou pracovní plochu. Můžete zvolit psací stůl s nastavitelnou výškou pracovní desky a umístit jej tak, aby na něj dopadalo dostatečné množství přirozeného světla. Okno by se mělo dát zaclonit roletami nebo žaluziemi, aby prudké slunce neztěžovalo práci malého školáka. Je třeba myslet i na vhodné osvětlení. Stolní lampu umístěte tak, aby si školák sám nestínil. Určitě je vhodné investovat do stabilní ergonomické židle s nastavitelnou opěrkou.

Barvy v prostoru

Barva pracovní desky by měla být v pastelových a neutrálních tónech, aby nepůsobily rušivě a nerozptylovaly pozornost. Aby byl dětský pokoj stále hravý, sáhněte po veselých doplňcích. Menší doplňky lze zvolit aktuální a pak je měnit. Na stole může mít školák podložku i stojan na pera s oblíbenými motivy, nebo jako pomůcku při učení. Pokoj oživí i odpadkový koš, pytlík s úborem na cvičení na háčku na stěně, stíratelná, magnetická či korková tabule, nebo stojan na čtení, kam si školák během opisování bude moci opřít knihu. Využijte i úložné boxy.

Úložný prostor

Pokoj školáka musí mít dostatek úložných prostor. Psací stůl by měl mít hluboké zásuvky nebo zásuvkový kontejner. Přehledné police, úložné boxy a stojany na spisy mu pomohou získat přehled v pomůckách. Chybět nemají zavírací skříňky, zásuvky nebo kontejnerové odkládací prostory na kolečkách, které lze dle potřeby přesouvat. Vysoká vestavěná skříň skryje oblečení a máte dostatek prostoru pro uložení sezónních věcí. Děti rychle rostou, ale není nutné zařizovat pokoj nízkým nábytkem. Potřebné věci může mít školák ve vhodné výšce a na ty další vyžije stupínek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *