Jak na zavařování v mikrovlnce?

Způsobů zavařování je celá řada. Lze zavařovat v myčce i v jakékoliv troubě, tu mikrovlnou nevyjímaje. Není to nic těžkého, ale je třeba dodržet několik základních pravidel a zásad.

Při větším počtu se vyplatí použít klasickou troubu. Pokud vám ale každý den něco dozraje na zahradě, můžete to po troškách postupně zpracovat v mikrovlnce. V mikrovlnné troubě lze i bez zavařovacího hrnce zpracovat:

  • sezónní ovoce či zeleninu
  • připravit si džemy a marmelády
  • zavařovat kompoty
  • sterilovanou zeleninu a čalamády či čatní
  • oblíbené okurky

Sterilizace sklenic a víček

Pro zavařování v mikrovlnce raději použijte víčka na závit. Tlak v mikrovlnné troubě je totiž poměrně velký a klasická zavařovací omniová víčka by nemusela dobře držet a mohla by povolit. Víčka na závit nepovolí. Při zavařování buďte vždy poblíž trouby a průběh celého procesu kontrolujte. Před naplněním zavařovacích sklenic je i s víčky důkladně očistěte, omyjte, odmastěte a sterilizujte, ať minimalizujete riziko tvorby mikroorganismů a prodloužíte trvanlivost potravin. Zavařovací sklenice po umytí jarem propláchněte horkou vodou, anebo je umyjte v myčce. Pak už je utěrkou neutírejte.  

Jak na zavařování v mikrovlnce

Zavařovací sklenice neplňte až po okraj. Pod víčkem musí vždy zůstat mezera. Začněte do sklenice postupně vkládat jednotlivé kousky ovoce a zeleniny, nebo přilévat džem či marmeládu. Při přípravě okurek, kompotů a sterilované zeleniny suroviny zalijte předem připraveným nálevem. Pak sklenice pečlivě zavíčkujte a začněte se zavařováním v mikrovlnce.

Zavařování v mikrovlnné troubě

Zavařování v mikrovlnce je pro menší počet sklenic zcela ideální. Vyplatí se zejména v případě, chcete-li zavařovat postupně vždy jen pár sklenic. Kvůli třem sklenicím s marmeládou se nikomu nechce vytahovat zavařovací hrnec. Najednou dáte do této trouby maximálně 3 sklenice, více se vám do mikrovlnné trouby nevejde. Sklenice musí mít kolem sebe dostatek prostoru a nesmí se ani vzájemně dotýkat.

Doba zavařování v mikrovlnce

Doba zavařování v mikrovlnné troubě se odvíjí od výkonu mikrovlnné trouby, velikosti sklenic i jejich počtu. Čím vyšší výkon nastavíte, tím bude zavařovací proces rychlejší. Zavařování se na začátku neobejde bez experimentování, protože každý typ přístroje ohřívá trochu jinak. Jednu sklenici stačí zahřívat 2 až 3 minuty. U tří sklenic jde o 12 až 18 minut. Záleží i na druhu potraviny, kterou chcete zavařovat. Tvrdší druhy ovoce se zavařují déle, aby změkly. Na zavařování ořechových jader stačí 2 minuty. Jakmile bude proces vašeho zavařování u konce, nechejte ještě sklenice vychladnout. Při manipulaci s nimi buďte opatrní. Po vytažení z mikrovlnky jsou sklenice velmi horké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *