Jak se zbavit otravných octomilek v domácnosti?

Octomilky neboli vinné mušky jsou malé, nepříjemné mušky, které se rychle množí. Láká je sladká vůně ovoce i zeleniny, pečivo i zbytky jídla v kuchyni. Je dost těžké je vypudit z domova. Díky našim radám na ně ale můžete zkusit vyzrát.

Ovoce a zeleninu dejte pod poklop nebo do lednice

Ovoce v misce na stole láká kvasné mušky svou vůní. Především to, co je přezrálé, začíná kvasit a hnít. Vyhoďte ho ven do popelnice a nedávejte ho do koše, protože i tam se octomilky dostanou. Ostatní ovoce schovejte pod poklop nebo do lednice. Nenechávejte na stole ani zeleninu a nepřikryté zbytky jídla nebo buchty. Potraviny skladujte v pevně uzavíratelných boxech, kam se nedostane ani potravinový mol.

Pozor na neumyté nádobí

Kvasné mušky si libují ve zbytcích nápojů, jako jsou ovocné sirupy, mošty, džusy, pivo či víno. Nenechávejte nedopité sklenice, prázdné plechovky a láhve stát na stole a na lince v kuchyni. Použité sklenice vždy ihned vypláchněte a dejte je do myčky. Totéž udělejte s neumytými talíři, příbory i hrnci od jídla. Pečlivě vymývejte i houbičky na nádobí a pravidelně je měňte, ať zatočíte i s mravenci.

Vyčistěte odpad i odpadkový koš

V odpadu se často drží zbytky jídla a mušky do nich kladou vajíčka. Na sifon v kuchyni použijte čistič odpadů, nebo do něj nasypte sáček jedlé sody, zalijte ji šálkem octa, nechte 15 minut působit a odpad propláchněte horkou vodou. Čisticí granulát Krtek odstraní všechny organické zbytky a navíc je ekologický. Pečlivě vždy vymyjte odpadkový koš a na dno nasypte hřebíček, který muškám nevoní.

Použijte vysavač

Dejte na talířek kousek zralého nebo už hnijícího ovoce. Jakmile se na něj vinné mušky slétnou, vysajte je vysavačem zapnutým na plný výkon a ihned vyneste obsah vysavače a kvasných mušek ven. Poradíme vám, jak zničit i svilušky.

Domácí past na octomilky

Přezrálé a hnijící ovoce dejte do misky a překryjte průhlednou potravinovou folií. Pak do ní udělejte špejlí nebo vidličkou pár otvorů. Domácí past na octomilky postavte na kuchyňskou linku či stůl, kde vinné mušky nejvíce poletují. Cestu dovnitř skrz dírky si kvasné mušky najdou, ale ven už netrefí.

octomilka

Past na octomilky z PET lahve

Použijte misky, zavařovací sklenice nebo prázdné plastové láhve přeříznuté v půlce. Nalijte do nich trošku ovocné šťávy s vodou, džusu, octové vody nebo červeného vína. Překryjte potravinářskou fólií, upevněte ji gumičkou a do fólie vytvořte dírky špičkou špejle. Octomilky se dostanou dovnitř, ale ne ven a utopí se.

Profesionální pasti

Využijte reziduální pasti, například lapač octomilek Bros nebo past na octomilky Muskaset. Koupíte je včetně návnadového roztoku a vydrží chytat vinné mušky průběžně minimálně měsíc. Pak je můžete doplnit doma vyrobenou návnadou. Vyzkoušet můžete i sprej značky Bros. Dá se použít i na moly. Je však toxický, proto se hodí spíše na parapet okna, kde zlikviduje všechny octomilky, které na parapet v dalších dnech dosednou. Vinné mušky a parapet pak umyjete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *