Jak seřídit plastová okna?

Plastová okna se mohou vlivem vlastní hmotnosti a nerovnoměrného zahřívání sluncem časem začít rozcházet s prvotním seřízením. Správné seřízení je však podmínkou pro plné využití tepelně a zvukově izolačních vlastností našich oken. Jak tedy správně okna seřídit?

Okno, které vyžaduje seřízení, poznáme snadnou zkouškou se samolepícími papírky, tužkou a pravítkem. K seřízení si připravíme imbus klíč a stranový klíč. Seřízení probíhá v dolním pantu kování, horních nůžkách kování a na čepu na svislé hraně okenního křídla.

Při seřízení plastových oken proveďte základní údržbu. Zbavte rám a těsnění prachu a promažte kovové části. Na kování použijte speciální oleje a tuky, mazadlo WD 40 nebo olej na šicí stroje. Promažte místa označená na kování, čepy závěsů a uzavírací body. Přebytečný olej ihned otřete.

Kdy plastová okna vyžadují seřízení

Správně seřízené okno stejně přesahuje hranu okenního rámu na všech stranách a je rovnoběžné se svislou hranou.

Otevřete okno dokořán a na vzdálené straně od pantů přilepte papírovou samolepku na dolní a horní vodorovnou hranu rámu tak, aby po zavření okna přečnívala do místnosti jako záložka v knize.

Pak 2 samolepící papírky, jeden dole a druhý nahoře, nalepte na svislou hranu rámu a okno zavřete.

Pečlivým obtažením tužkou kolem okraje zavřeného okna a pomocí pravítka zjistíte, zda je okenní křídlo ve správné svislé poloze a není vyvěšeno šikmo. Oba papírky musí ukazovat na milimetr stejný rozměr.

Správný přítlak okenního křídla k těsnění poznáte tak, že jde okno zavřít klikou hladce, při zavření se mírně pozvedne a zavřené se v těsnění nehýbe.

Seřízení vyvěšeného okna

Dokořán otevřené plastové okno se vlivem hmotnosti zasklení časem vyvěšuje a svislé hrany okna a rámu přestanou být rovnoběžné.

Přiblížit či oddálit dolní roh okenního křídla od dolního pantu o 2 mm se dá pootočením imbusu na spodní hraně okenního křídla v blízkosti pantu.

Přiblížit či oddálit horní roh okenního křídla od horního pantu o -1,5 až +2,5 mm se dá pootočením imbusu na nůžkách okenního křídla.

Sledujte, jak se pozice zavřeného okna mění vůči ryskám na přilepených papírcích a přitahujte tak dlouho, až dosáhnete rovnoběžnosti okenního křídla s rámem.

Zvednutí okenního křídla

Pokud na obou papírcích na svislé hraně rámu naměříte stejnou vzdálenost, ale na papírcích na dolní a horní hraně naměříte rozdílnou vzdálenost, pootočením imbusu na dolní hraně okenního křídla u dolního okenního pantu polohu okna v rámu zvýšíte nebo snížíte o 2 až 3 mm.

Seřízení přítlaku okna

Aby okno dobře těsnilo, ale zároveň šlo snadno zavřít, nastavte správný přítlak pootočením excentrického čepu na svislé hraně okenního křídla. Všimněte si, jak se hrana přibližuje a oddaluje od vnější hrany okna. Přítlak bude tak silný nebo slabý, kolik prostoru mu pootočený čep vymezí v kovovém protikusu na rámu.

Nejčastěji kladené otázky

Jak seřídit plastové okna na zimu?

Otevřete okno a při přechodu na zimní režim šroub na boční straně kování otočte imbusovým klíčem o 90 °. Hlavní roli hraje ryska, která bude ukazovat, na kolik stupňů je ještě třeba pootočit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *