Kala do pokoje i na zahradu. Jak na její pěstování?

Kaly mají nádherné květy a krásně voní. Některé druhy kvetou v zimě, jiné zase v létě. Mohou ozdobit byt i dům, pestrobarevné letní kaly v sezóně i vaši zahradu.

Kaly neboli kornoutice mají nápadné toulce listového původu a drobnou tyčinku s kvítky schoulenou uvnitř. Klasická Zantedeschia aethiopica má mnoho krásných kolegyň. Jejich domovinou jsou bažinaté oblasti jižní Afriky, kde se pravidelně střídá období dešťů v období našeho podzimu a zimy a období sucha v období našeho jara a léta. Životní cyklus si zachovává i u nás. Kala se dá sehnat na internetu, v květinářství, zahradnictví, hobby marketu i specializovaných prodejnách.

Zantedeschia aethiopica

Sněhobílá zimní kala

Klasická bílá kala Zantedeschia aethiopica a její odrůdy nebo kříženci je větší rostlina s listy i řapíky dlouhými přes 100 cm, s nádhernou vůní a květy o velikosti 10 až 20 cm. Roste a kvete v zimě a v létě se zatahuje do podzemních dužnatých oddenků. Od podzimu do jara se jí daří ve skleníku nebo na světlém místě v bytě, kde se teploty pohybují od 15 do 18 °C. Roste i při 6 °C, ale často nedojde ke tvorbě květů. Mladým rostlinkám prospívají teploty 18 až 20 °C.

Zantedeschia albomaculata

Zantedeschia albomaculata

Pěstování

Oddenky se sází na začátku podzim do výživného, středně těžkého substrátu, nejlépe kompostové zeminy s pískem v poměru 1:1. Hnojení zajistí bujný růst a kvetení. Přidejte do půdy pomalu rozpustné hnojivo typu NPK. Při zálivce přidejte v období růstu každý týden hnojivo se zvýšeným obsahem dusíku a pro květ hnojivo se zvýšeným obsahem fosforu. Bohatší substrát zvyšuje možnost zahnívání.

Zantedeschia elliottiana

Zantedeschia elliottiana

Zálivka

Po výsadbě oddenků až do vyrašení prvních listů je třeba udržet substrát mírně vlhký. Pak v misce nechávejte 2 až 3 cm vody. Po odkvětu zálivku omezte a ke konci jara, kdy listy začínají žloutnout a sesychat, zálivku ještě více postupně omezte. Jakmile má rostlina všechny listy žluté, většinou během května, přestaňte ji zalévat. Listy odstraňte až po úplném uschnutí. Přes léto oddenky vyjměte z půdy a uložte očištěné na tmavém, suchém místě s teplotou 18 až 20 °C.

Zantedeschia jucunda

Zantedeschia jucunda

Letní kaly

Letní druhy různobarevných kal, jako Zantedeschia albomaculata, Zantedeschia elliottiana, Zantedeschia jucunda, Zantedeschia rehmanii a kříženci se více přizpůsobily našim podmínkám. Dají se pěstovat doma i na zahradě. Hlízy se sází na začátku jara do květináčů. V bytě se rostliny pěstují u okna na jih či na západ. Výborné je letnění na zahradě. Dají se vysadit i na slunné místo volně na záhon, kde bohatěji nakvétají. Květináče lze umístit i na mělčinu zahradního jezírka. Pokud mají dostatek vody, snesou v létě teploty i přes 30 °C. Péče se neliší od kal zimních.

Zantedeschia rehmanii

Zantedeschia rehmanii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *