Jak probíhá správná likvidace sršního hnízda? Zjistěte to

Když vás trápí sršni, je likvidace sršního hnízda nejlepší pomocí. Jakých zásad se držet, jak postupovat a proč je na místě oslovit profesionální firmu?

Sršni jsou všeobecně mezi lidmi velice obávaní. Ačkoliv bezdůvodně neútočí, mají i tak svou pověst mezi lidmi právem zaslouženou – i jedno štípnutí může být velice nebezpečné, zvláště pokud je na špatném místě nebo pokud je člověk alergický. Největší problém se sršni nastává v podobě nemilého překvapení, když se ve vaší blízkosti ubytují. S odstraněním hnízda byste určitě neměli otálet.

hubení sršní a vos

Přenechte to profesionálům

Odstranění sršního hnízda může být velice nebezpečné. Mnohdy může sršní hnízdo dosahovat, stejně jako to vosí, opravdu obřích rozměrů a mohou v něm bydlet stovky jedinců. Nejlepší možnou variantou je nechat práci na specializovaných firmách, které mají zkušenosti, prostředky a hubení vos a sršňů se profesionálně věnují. Vždy dobře zvažte situaci, zda jste si jistí, že na tento úkol stačíte nebo zda oslovíte specialisty. Pokud se už rozhodnete pro hubení bez pomoci odborníků, určitě myslete na potřebnou výstroj, kterou je:

  • Oblek proti bodnutím
  • Maska přes obličej
  • Rukavice

Hnízdo v zemi

Vosy a sršni mohou mít nejen na první pohled viditelné hnízdo – ubytovat se mohou i v zemi. Na to přijdeme obvykle až tehdy, když se začnou ve velkém slítávat k otvoru. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zlikvidovat hnízdo i v zemi. Můžete jej například vylít vařící vodou a následně ucpat drnem trávy nebo jílem. V obchodech lze koupit i speciální sirné knoty, které slouží pro jeho vypálení. V obou případech mějte místo, na kterém se můžete ukrýt, kdyby se náhodou něco pokazilo a z hnízda vyletěl naštvaný roj.

Zavěšené hnízdo

Použití vody u zavěšeného hnízda je neproveditelné a hubení pomocí ohně zase nebezpečné vzhledem k umístění na stěně budovy nebo na stromě. Deratizace sršňů je v tomto případě možná tak, že jde provést odchytem hnízda do pytle, pokud visí volně zavěšené a dá se odříznout, nebo za pomocí speciální chemie. Ta může být buď v podobě spreje či prášku. Při sundávání hnízda do pytle nebo sprejování je stoprocentně neprodyšný oblek nezbytností. Prášek obvykle působí dlouhodobě a umisťuje se jen ke vchodu do hnízda; jeho účinek však není okamžitý.

Možnost přemístění

Ačkoliv koluje častá fáma, že sršni jsou chráněným druhem, tak neexistuje zákon, který by za likvidaci hnízda ukládal jakékoliv postihy. Jsou chráněni jen globálně jako druh proti vyhubení; likvidace roje, který se u vás ubytuje, druh jako celek nikterak neohrožuje. Přesto však někteří raději hnízdo přemístí, než aby ho ničili. K tomu je možné povolat specializovanou firmu, která krom hubení sršňů může zajistit i přesun od domu například do vašeho vzdálenějšího sadu nebo zahrady, kde vám nebudou vadit. Pokud chcete přesun provést sami, vyberte si pro to brzké jarní až téměř zimní měsíce – tehdy je hnízdo obýváno pouze královnou; tuto informaci si však vždy ověřte, protože se například s vyššími teplotami může stát, že již začátkem roku bude obydlené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *