Jak začít šít? Výběr šicího stroje a příslušenství

Při nákupu šicího stroje se zaměřte se na několik zásadních kritérií. Koupit můžete kvalitní mechanické stroje, které jsou levnější, ale mají těžší obsluhu zejména v začátcích. Dražší elektrické stroje jsou ale zase spíše na profesionální využití. 

Mechanické šicí stroje

Mechanické šicí stroje se ovládají pomocí koleček, posuvných jezdců a knoflíků. Využijete je pro běžné stehy, nastavují se ručně a hodí se na občasné šití a opravy.

Elektrické šicí stroje

Elektrické šicí stroje jsou propracovanější a ovládají se pomocí displeje. Zvolíte si steh i jeho šířku a délku. Umožňují i šití ozdobnými stehy a disponují řadou funkcí. Jsou určeny pro pravidelné používání a profesionální šití.

Overlock

Overlok se používá na profesionální začišťování více vrstev látky a zarolování hedvábí. Šicí stroj disponuje více funkcemi i šicími programy. Na trhu je i kombinovaný šicí stroj s výhodami overlocku i coverlocku.

Coverlock

Speciální stroj nemá chapač, ale kličkař. Díky němu se dá využít pružný krycí steh na pleteninu i úplet. Šít můžete i řetízkovým stehem, obšívat obrysy a linky. 

Chapače

Součástí šicího stroje je chapač, který slouží k provázání nití. Každý typ má jiný způsob výměny cívky s nití. 

  • Kyvný lapač je ve vertikální poloze a při výměně musíte otevřít cívkové pouzdro. Umožňuje regulaci napětí spodní nitě. Musí se častěji promazávat, pomaleji šít a má vyšší hlučnost. Má jednoduchou obsluhu i údržbu a vyšší odolnost. Stroje lze využít na jemné i těžší materiály, na záclony, riflovinu i koženku. Je ideální i pro začátečníky
  • Rotační lapač je v horizontální poloze a je častý u hobby strojů. Má průhledný kryt a vidíte, kdy je třeba cívky vyměnit. Výměna je rychlá bez promazávání. Umožňuje rychlejší šití, má tišší chod a funkce jako automatické odstřihnutí nití. Lze na něm šít širší i ozdobné stehy. Musíte používat jen velmi kvalitní nitě, jinak hrozí vyskočení z pouzdra a namotání nitě. Na různé druhy materiálů musíte přenastavit napětí horní i spodní nitě.

Stehy, jehly a navlékače

Některé stroje umožňují zvolit i vlastní podobu stehů. Desítky různých stehů však často nevyužijete. K dispozici je více podob rovných, slepých, overlockových, cik cak a dalších stehů. Délku i šířku stehu si snadno nastavíte. Dvojjehla je vhodná pro elastický steh při lemování pletenin a dekorativní stehy. Navlékač nitě umožní rychlé a snadné navlékání nitě. S šitím vám pomohou také stránky Jaksit.cz

Obšívání knoflíkové dírky a zapošití

Levnější mechanické šicí stroje umožňují poloautomatické obšívání. Nové stroje mají automatické obšívání. Elektrické šicí stroje umožňují volbu mezi více typy knoflíkových dírek. Zapošití zase zpevní začátek i konec šití u obou typů strojů.

Slow motion, volné rameno a USB port

Funkce Slow motionelektrické stroje je pro začátečníky. Při zapnutí se šicí stroj rozběhne pomalu a během šití postupně zrychluje. Volné rameno je vhodné pro šití rukávů, lemůu kalhot i dětského oblečení. Dodatečný zdvih podrží patku ve vyšší poloze. USB port využijete na přenášení nových vzorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *