Jak odstranit silikon – rady a tipy

Silikon doma najdeme především v kuchyni a koupelně, ale také všude tam, kde se nachází keramická dlažba nebo obklad. Někdy je třeba starý silikon odstranit, protože nám popraská, netěsní a často na něm také ulpívá plíseň. Podívejme se, jak odstranit silikon snadno a rychle.

Silikon je materiál, který na povrchu někdy drží opravdu tak dobře, že je velmi těžké jej z něho jakýmkoliv způsobem odstranit. Můžete se o to pokusit třeba v našich popsaných dvou krocích. Jděte na to mechanickým a chemickým způsobem.

Mechanické odstranění silikonu

Pro odstranění silikonu si vezměte na pomoc nůž, ostrou špachtli nebo si můžete pořídit speciální sadu nářadí na odstranění silikonu. Tato sada na odstranění silikonu vás finančně nijak nezrujnuje a dost vám usnadní práci. Cenově se dá pořídit kolem stovky. Pokud potřebujete odstranit silikon brzy, stačí vám k tomu klasický nůž nebo špachtle. Tu použijte na odstranění silikonu z povrchu. Postupujte opatrně, abyste během jeho odstraňování nepoškrábali povrch. Zbytek silikonu snadno odstraníte následujícím způsobem.

Chemické odstranění silikonu

Na odstranění silikonu, který ulpívá na povrchu, použijte odstraňovač silikonu. Jde o čirý gel, který velmi dobře naruší strukturu silikonu, který pak mnohem snáze z povrchu odstraníte. Odstraňovač silikonu naneste na silikon a nechte jej působit podle návodu, uvedeném na obalu výrobku. Většinou se jedná o časový úsek 10 až 15 minut. Po uplynutí této doby zbytek silikonu setřete pomocí plastové stěrky, která je součástí zakoupeného balení. Pokud se vám nepodaří silikon odstranit hned napoprvé, postup opakujte. Pak stačí povrch očistit vlhkým hadrem, odmastit ho pomocí mýdlové vody a nanést nový silikon nebo vhodné těsnění.

Jak odstranit silikon z dlažby a kachliček

Odstranit silikon z dlaždic a kachliček lze speciální mechanickou škrabkou i chemickou cestou za použití gelu nebo pasty. U lakovaného povrchu zvolte raději chemické prostředky, aby nedošlo k poškození znečištěného materiálu silikonem.

Jak odstranit silikon ze skla a oken

Odstraňovače silikonů lze bez rizika poškození nanést i na sklo. Jednosložkovou tixotropní pastou vyčistíte i zbytky vytvrzeného silikonu. Nanáší se štětečkem a pak se narušený silikon opatrně seškrábe škrabkou na silikon. Teplota během odstraňování silikonu by měla být vyšší než 5 °C a nižší než 35 °C.

Jak odstranit silikon z různých materiálů

Pokud zvolíte například odstraňovač silikonu Den Braven nebo Soudal, snadno odstraníte silikon ze zdi, keramiky, kamene či betonu, ale i ze skla, kovu, dřeva nebo plastu. Výborný je na odstranění spár kolem van, sprchových koutů, umyvadel, bidetů i toalet, kam se velmi těžko dostanete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *