Jak vybrat kancelářskou židli?

Kancelářské židle by měly být ergonomicky dobře nastavitelné. Myslete na opěradlo, které se přizpůsobí vašim zádům v každé poloze a promyslete i područky, opěrku na hlavu nebo vhodný potahový materiál. Podívejme se, jaké důležité parametry je třeba při koupi kancelářské židle zohlednit.

Sedák a opěrák 

Větší pohodlí vám poskytnou anatomicky tvarované sedáky, a pokud jsou ploché, můžete si dokoupit podsedák. Židle má být výškově nastavitelná a příjemným bonusem je i opěrka pro nohy. Ergonomické opěráky správně kopírují tvar páteře. Výhodou je i bederní opěrka, která může být i nastavitelná. Speciální opěrky se dají dokoupit i zvlášť. Opěrák by měl být výškově nastavitelný a přizpůsobitelný výšce.

Typ područky 

Pro delší práci u pracovního stolu zvolte i nastavitelné područky, kde je možné nastavit výšku. 2D područky mají i rotační vrchní částí. 3D područky mají navíc horizontální posun dopředu a dozadu. 4D područky mají navíc posun nahoru i dolů. Některé modely židlí mají volitelné područky a dají se dokoupit zvlášť. 

Potahový materiál 

Pro každodenní používání se hodí prodyšné a omyvatelné materiály. Syntetická kůže působí luxusním dojmem a snadno se čistí, ale v létě není moc prodyšná. Má o něco nižší životnost. Dobře prodyšná je síťovina. Čalounění má dlouhou životnost, je cenové dostupné a v nabídce je v hodně variantách. A velkém spektru barev.

Hlavová opěrka 

Hlavové opěrky si dopřejte, pokud pracujete více než 4 hodiny denně. Poskytují oporu pro odpočinek během práce a ty vyšší a tvarovanější i nepřetržitou oporu. Křesla většinou výškově nastavitelnou hlavovou opěrku nemají.

Kancelářská židle
Kancelářská židle

Nosnost

Respektujte i maximální nosnost a dejte si na to pozor už při nákupu. Křesla a židle jsou konstruovány tak, aby unesly vždy sice o něco více než je maximální nosnost, ale není radno je dlouhodobě přetěžovat. Může dojít k zakřivení i poškození pístu nebo prasknutí plastových částí. Pak mají kancelářské židle nižší životnost. 

Materiál kříže 

Kříž tvoří základ každé kancelářské židle i křesla. Ty plastové jsou sice cenově dostupnější, pro robustnější postavy však raději doporučujeme odolnější ocelové nebo hliníkové kříže. Pokud budete navíc respektovat nosnost křesla, docílíte bezproblémové funkčnosti, menšího opotřebení a židle vám vydrží delší dobu.

Kolečka

Na tvrdé povrchy, plovoucí podlahy, parkety a linoleum, jsou vhodná měkká pogumovaná kolečka, která povrch nepoškrábou. Na měkkou podlahu, jako jsou koberce, jsou vhodná plastová, tvrdá kolečka. Kluzáky volte, pokud nechcete, aby se židle pohybovala. Dražší kancelářské židle mají kolečka s brzdou, která se aktivuje po dosednutí. Při vstávání nebo usedání vám židle nepodjede. Vhodná kancelářská židle vám prostě musí sedět. Vybírejte podle parametrů i designu, který se hodí do vašeho interiéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.